Co jest w papierosie

Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów jest niezdrowe. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę zawierają papierosy. Otóż główną substancją chemiczną, jest nikotyna. Jednak to nie wszystko. Znajduje się w nich m.in arsen, będący także składnikiem trutek na szczury. Sprawdź, co jeszcze wdychają palacze, wraz z papierosowym dymem.

Co kryje w sobie dym papierosowy?

Spalaniu każdego papierosa towarzyszy dym, w składzie którego można znaleźć szereg substancji chemicznych. Ta trująca mieszanka liczy sobie ponad cztery tysiące różnych składników, których charakter można bardzo często określić jako:

– toksyczny,
– rakotwórczy,
– uzależniający.

Większości z nas, jako pierwsza substancja znajdująca się w dymie papierosowym przychodzi na myśl nikotyna. Ma ona wpływ na cały organizm i narządy znajdujące się w nim. W przypadku ośrodkowego układu nerwowego przyczynia się do uzależnienia biologicznego, natomiast w przypadku układu pokarmowego – spowalnia pracę żołądka. Sprzyja także nadciśnieniu i wielu innym schorzeniom. Jest to niezwykle silny alkaloid, który posiada właściwości uzależniające. Podczas palenia papierosów nikotyna jest stale dostarczana do ludzkiego organizmu, dlatego tak trudno walczyć z tym nałogiem. Skuteczne okazać mogą się tabletki na rzucenie palenia, które zawierają odpowiednio dopasowane składniki.

W składzie papierosów znajduje się nie tylko nikotyna!

Liczba substancji zawartych w dymie tytoniowym jest niezwykle długa, dlatego poznanie wszystkich byłoby bardzo trudne. Warto jednak dowiedzieć się, które z nich są najbardziej szkodliwe. Na takiej liście z całą pewnością powinny znaleźć się między innymi:

– pierwiastki promieniotwórcze, takie jak polon czy kadm, które są rakotwórcze,
– estry kwasów tłuszczowych,
– węglowodory aromatyczne,
– insektycyd polichlorowy, czyli DDT to substancja insektobójcza posiadająca właściwości rakotwórcze,
-buta,
– formaldehyd,
– cyjanowodór,
– N-nitrozonornikotyna,
– arsen, będący trutką na szczury,
– tlenek węgla, który powoduje zaczadzenie organizmu, dlatego określany jest jako trujący gaz,
– amoniak, zwiększający właściwości uzależniające papierosa.

Tak bogaty skład sprawia, że podczas palenia papierosów do organizmu dostarczana jest bomba chemiczna. Składa się ona z wielu komponentów, wśród których należy wymienić nie tylko substancje o właściwościach rakotwórczych, ale i uzależniających.

Dlatego palacze mają często spory problem, aby rzucić swój szkodliwy nałóg. Na rynku można znaleźć wiele produktów, jak Recigar. Wspierają one skutecznie organizm palacza w walce z nałogiem, ale i uzależnieniem od nikotyny. Dzięki temu znacznie łatwiej jest opanować chęć sięgnięcia po papierosa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here