Co musisz wiedzieć na temat peruk i tresek

0
1091

Po peruki i treski bardzo często sięgają osoby, które borykają się z problemem wypadających włosów. Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane stresem, przemęczeniem lub chorobą. Z drugiej strony peruki i treski to także idealny sposób na „przetestowanie” zupełnie nowej stylizacji. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu charakterystyki oraz rodzajów peruk i tresek.

Jakie wyróżniamy rodzaje peruk?

Analizując rodzaje peruk, możemy podzielić je na 2 kategorie:

  • peruki syntetyczne,
  • peruki naturalne.

Peruki syntetyczne są świetnym sposobem na szybką zmianę wizerunku. Na uwagę zasługuje ogromne zróżnicowanie długości, faktur włosów i ich kolorów. Peruki syntetyczne są bardzo łatwe w pielęgnacji i nie wymagają modelowania. Dużym atutem jest także ich przystępna cena.

Peruki naturalne pozwalają na największą dowolność stylizacji, mogą być wykonywane z włosów ludzkich różnego pochodzenia. Wśród najczęściej stosowanych wyróżniamy:

  • włosy chińskie – proste, grube i ciemne,
  • włosy indyjskie – mające tendencje do falowania oraz mniej sztywne od chińskich,
  • włosy europejskie – w ciemnych odcieniach, mniej sztywne i bardziej pofalowane od dwóch poprzednich rodzajów,
  • włosy słowiańskie – najwyższej jakości, często niewymagające dekoloryzacji, aby osiągnąć jasne kolory.

Jakie wyróżniamy rodzaje baz peruk?

Budowa peruki jest oparta na tzw. bazie czy czepku, który może być wykonany z szeregu materiałów. Wśród podstawowych rodzajów baz wyróżniamy peruki tkane ręcznie (supełek po supełku) i maszynowo (tresowe).

Najbardziej rekomendowanym typem peruki są właśnie te, na bazach tkanych ręcznie. Na uwagę zasługuje ich naturalny wygląd oraz możliwość swobodnego fryzowania włosów dzięki zabiegom termicznym (kręcenie) i koloryzacji. Ręcznie tkane bazy reprezentują najwyższą jakość i są polecane głównie osobom o delikatnej i wrażliwej skórze.

Te tworzone przez rękę ludzką mogą mieć rozmaite konstrukcje zawierające np.

  • oddychającą mikroskórę, imitującą naturalny przedziałek
  • rozwiązanie typu silk top, które ukrywa supełki na szczycie peruki
  • front lace (rozmyta linia), czyli delikatne przejście między brzegiem peruki, a czołem

Mikroskóra to gęsta siateczka bardzo przypominająca naturalną skórę. Każdy włos jest do niej mocowany oddzielnie. Mikroskóra może być stosowana na całości peruki lub na jej szczycie, a więc na przedziałku bądź samym czubku głowy. Jeżeli baza peruki jest wykonana w całości z mikroskóry, to umożliwia to także dowolną zmianę uczesania.

Alternatywą wobec mikroskóry jest szczyt peruki wykonany z tzw. silk top. Metoda ta polega na ukryciu supełków mocowań między dwiema płaszczyznami siateczki. Daje to niesamowicie naturalny efekt końcowy.

Front lace stanowi naturalne przejście pomiędzy linią czoła a peruką. Każdy włos jest mocowany oddzielnie do tego typu bazy. Do największych atutów front lace zaliczamy możliwość całkowitego odsłonięcia czoła. Linia rozmyta jest wykonywana z bardzo delikatnego materiału, który ma za zadanie wtopić się wizualnie w czoło.

Peruki tworzone mechanicznie, składają się z pasów włosów nazywanych tresami i charakteryzują się relatywnie niskim kosztem produkcji oraz wysoką trwałością. Dzięki tresom możliwa jest optymalna wentylacja skóry głowy. Ponadto pozwalają one przymocować włosy w taki sposób, aby nie była widoczny sam czepek peruki.

Czym charakteryzują się treski?

Treski do włosów lub inaczej “częściowe uzupełnienia włosów” to rodzaj dopinek przybierających różne kształty i formy. Mogą to być proste pojedyncze pasma na tył głowy, ale także owalne płaszczyzny, które przypinamy na górze fryzury, aby zwiększyć objętość i długość włosów. Różnica wobec peruki polega na tym, że treski zawsze przytwierdzamy do własnych włosów, wykorzystując ich potencjał w czasie tzw. integracji. Świetnie sprawdzają się zarówno w czasie czesania koków jak i na fryzurach naturalnie opadających. Obecnie dużą popularnością cieszą się treski w formie doczepianych kucyków czy delikatnych topperów na górę głowy. Treski pozwalają szybko, prosto i mało inwazyjnie zagęścić oraz przedłużyć naturalne włosy.

Podobnie jak peruki, treski mogą być utkane z włosów naturalnych bądź syntetycznych. Największą wytrzymałość i komfort noszenia zapewniają włosy naturalne. Istnieje kilka sposobów mocowania tresek do włosów wyrastających z głowy. Wśród najpopularniejszych metod znajduje się tzw. clip in, a więc aplikacja za pomocą specjalnych grzebyków będących spinkami. 

Ciekawym sposobem zagęszczania włosów jest też metoda kanapkowa, w której włosy dodatkowe są mocowane przez wykwalifikowanego technika na samoprzylepnej, silikonowej taśmie na okres kilku tygodni.

Więcej informacji na temat peruk i tresek, a także innych metod przedłużania włosów możesz znaleźć na stronie https://hairmajestystudio.pl/. Specjaliści z Hair Majesty pomogą Ci stworzyć oryginalną stylizację i skutecznie ukryć Twój problem z włosami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here