Co się dzieje w 32 tygodniu ciąży?

Ciąża to wspomniały okres dla każdej kobiety. To czas, kiedy w jej ciele rozwija się nowe życie. Sprawa absolutnie niezwykła. Każdy okres ciąży jest także inny i przynosi zupełnie inne doznania. Bardzo ciekawym okresem w czasie ciąży jest szczególnie 32 tydzień. Co się wówczas dzieje z kobietą i dzieckiem? A trzeba wiedzieć, że dzieje się bardzo dużo.

Wiele kobiet w tym czasie skarży się na mniejszy lub większych ból żeber. Jest tak dlatego, iż w tym czasie dziecko zaczyna powoli układać się do pozycji do porodu. Przyjmuje zatem pozycję, w której jest głową skierowane w dół. Jednoczenie nie przestaje oczywiście kopać. Wszystko to sprawia, iż kobieta w 32 tygodniu ciąży może odczuwać wspomniane wcześniej bóle żeber. 32 tydzień ciąży to 8 miesiąc. Jest to zatem okres, w którym kobieta zaczyna się powoli denerwować i stresować. Nie ma się co dziwić, do porodu już coraz bliżej.

Bardzo ważne jest także to, co dzieje się z samym brzuchem kobiety w tym okresie ciąży. Trzeba bowiem widzieć, że w tym okresie pojemność macicy kobiety zwiększyła się już nawet 500-krotnie. W tej chwili macica zajmuje już całą pojemność brzucha. Zaczynają się w związku z tym problemy ze złapaniem oddechu. Wszystko dlatego, że macica zaczyna uciskać na żebra. Nie jest to komfortowa sytuacja dla kobiety. To czas, w którym przyszłej mamie zaczynają się problemy z poruszaniem. Kobieta także dużo szybciej się męczy.

To, co także jest charakterystyczne dla 32 tygodnia ciąży to także fakt, iż z pochwy zaczyna wydobywać się spora ilość białej wydzieliny. Nie jest to jest coś czym kobieta powinna się niepokoić. Jest to proces zupełnie naturalny. Dzieje się tak dlatego, iż czop śluzowy zaczyna przepuszczać nieco więcej śluzu. Wszystko spowodowane jest wspomnianym wcześniej uciskiem macicy. Jeśli jednak ilość tego śluzu jest zbyt obfita lub wydziela on intensywny i nieprzyjemny zapach wówczas kobieta powinna skonsultować się z ginekologiem. Niezależnie od tego wizyta u ginekologa w tym okresie i tak będzie konieczna. Przeprowadzić będzie bowiem trzeba wiele badań określających stan zdrowia kobiety i dziecka. O tym jednak jeszcze nieco później.

32 tydzień ciąży to także czas, w którym kobieta powinna już podjąć decyzję dotyczącą tego gdzie będzie chciała urodzić dziecko. Chodzi oczywiście o wybór szpitala. Najlepiej będzie, jeśli taki szpital kobieta odwiedzi osobiście. Dzięki temu będzie mogła samodzielnie przekonać się o tym, jakie warunki panują w szpitalu. Obecność w placówce to także niezwykle ważna okazja do porozmawia z lekarzem, który będzie odbierał poród. Jest to także dobry okres, aby rozpocząć zajęcia w szkole rodzenia. Później może być już bowiem za późno. Po prostu może dojść do porodu, zanim kobieta zdąży odbyć wszystkie potrzebne i zaplanowane zajęcia.

Wspomniany okres ciąży to także czas na przeprowadzenie odpowiednich badań. W tym celu kobieta udać się powinna oczywiście do ginekologa – położnika. Jest to czas, w którym rekomenduje się wykonanie kilku bardzo istotnych badań. Zaliczyć do nich można m.in. USG, badanie moczu, morfologię krwi, badanie przeciwciał odpornościowych, pomiar masy ciała, pomiar ciśnienia, badanie wysokości dna macicy, badanie pH wydzieliny pochwowej oraz oczywiście KTG, czyli badanie czynności serca płodu. Wszystkie te badania koniecznie powinny być wykonane między 27 a właśnie 32 tygodniem ciąży. Bardzo ważna w tym okresie jest także prawidłowa waga dziecka. Powinna ona wynosić ok. 1800 g, a jeśli chodzi o wzrost to dziecko mierzyć powinno już ok. 40 cm. Odpowiednie badania wykażą czy waga i wzrost dziecka są prawidłowe.

Czas skoncentrować się na samym dziecku w 8 miesiącu ciąży. To, co istotne to wysoki rozwój płuc dziecka. W tym czasie płuca dziecka potrafią się już swobodnie rozprężać, a także potrafią dostarczać tlen do krwi. Oczywiście dziecko nie posiada jeszcze krążenia płucnego. To wytworzy się dopiero po porodzie. Jednak to, co ważne to to, iż wszelkie naczynia krwionośne są już odpowiednio rozwinięte i pozwolą dziecku na samodzielne oddychanie po porodzie. To, co ciekawe to fakt, iż dziecko w 32 tygodniu ciąży potrafi już rozróżniać, kiedy jest dzień, a kiedy noc. Dziecko podczas snu potrafi już także śnić. Dziecko potrafi już na swój sposób komunikować co mu się podoba, a co nie. Dotyczy to np. muzyki. Jest to także czas, w którym dziecko często się porusza, choć nie ma na to zbyt wiele miejsca. W związku z taką sytuacją kobieta może odczuwać mniejsze lub większe bóle.

8 miesiąc ciąży do jak widać czas szczególny zarówno dla mamy, jak i dla dziecko. Poród zbliża się wielkimi krokami. Dlatego już coraz intensywnie przygotowuje się do niego zarówno kobieta, jak i dziecko. Dla kobiety jak już wspomniano jest to ostatni moment na zapięcie wszystkich spraw na ostatni guzik. Mowa tu m.in. o wyborze szpitala. Oczywiście do szpitala należałby udać się osobiście. Samemu sprawdzić jak wyglądają warunki wewnątrz oraz na co możemy liczyć ze strony szpitala. Jest to także okres, w którym należy wykonać wszystkie konieczne badania potrzebne do tego, aby sprawdzić, w jakim stanie zdrowia jest kobieta i dziecko. W razie wystąpienia jakichś nieprawidłowości jest to jeszcze czas, w którym lekarz może odpowiednio zareagować. Jeśli kobieta chce skorzystać z zajęć organizowanych przez szkołę rodzenia to także jest już ostatni dzwonek. Jak wspomniano jest to także okres, w którym także dziecko intensywnie przygotowuje się do porodu. Mowa tu przede wszystkim o tym, iż w tym okresie dziecko obraca się w macicy główną do dołu.

Na 8 tygodni przed porodem już wszystko powinno być zaplanowane na ostatni guzik. Wydawać by się mogło, że pozostało jeszcze sporu czasu. To w końcu dwa miesiące. Nic jednak bardziej mylnego. Czas ten minie niezwykle szybko. Dlatego lepiej jest nie pozostawiać niczego na ostatnią chwilę. Nie można tu oczywiście zapomnieć o roli ojca. Będzie on teraz niezwykle potrzeby kobiecie. Wiele obowiązków spadnie na jego barki. On także powinien się odpowiednio przygotować do porodu. Dlatego udając się do szkoły rodzenia najlepiej jest to zrobić wspólnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here