Co zrobić, aby mieć w domu odpowiednią wilgotność? Kupić nawilżacz

0
1564

Optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, powinien wynosić pomiędzy 40 a 60 procent. Aby taki uzyskać nie wystarczą domowe sposoby polegające na przykład na wieszaniu mokrych ręczników na kaloryferach lub montowaniu na nich pojemników z wodą. Odpowiednią wilgotność jest w stanie zapewnić nawilżacz powietrza. Jest wiele rodzajów takich urządzeń, ale zajmiemy się głównie jednym z nich, który wydaje się najbardziej godny polecenia..

Niska wilgotność to alergie i choroby dróg oddechowych

Z niską wilgotnością powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywamy mamy przede wszystkim do czynienia w czasie upałów i zimowego sezonu grzewczego. Może być ona – bez względu na to, czy jest to dom, mieszkanie, czy miejsce pracy – przyczyną nie tylko złego samopoczucia lub na przykład kłopotów z koncentracją, ale powoduje również, że wysycha śluzówka nosa chroniąca gardło oraz drogi oddechowe przed bakteriami, wirusami, kurzem i pleśnią. Poza tym, zbyt suche powietrze sprawia, że w pomieszczeniach unosi się więcej kurzu. A to z kolei przyczynia się nie tylko do reakcji alergicznych, ale również kaszlu i kataru.

Oszczędne i ciche

Po co się więc męczyć, skoro można wyposażyć swoje mieszkanie, dom lub miejsce pracy w nawilżacze ultradźwiękowe, zdobywające coraz większą popularność u klientów. Urządzenia te rozbijają cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków na drobiny pary, które widoczne są potem w postaci białej mgiełki. Nawilżaczy tego typu jest sporo i w różnych cenach, nie przekraczających również stu złotych. Ale przy wyborze trzeba sprawdzić ich parametry. Choćby to, jakiej wielkości pomieszczenie są w stanie nawilżyć.

Do zalet tych urządzeń i ich przewagi nad innymi sprzętami tego typu zaliczyć należy m.in. fakt, że są to przede wszystkim najbardziej energooszczędne ze wszystkich typów nawilżaczy. Poza tym, nawilżacze ultradźwiękowe pracuje także znacznie ciszej niż inne rodzaje takiego sprzętu. Dzięki niemu można również nawilżać powietrze ciepłą lub zimną wodą. Co ważne, nawilżacze ultradźwiękowe wyposażone są w higrostaty, które umożliwiają nie tylko osiągnięcie optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, ale również same ją potem utrzymują. Posiadają one również elektroniczny wyświetlacz, informujący o aktualnym stanie wilgotności. Nie trzeba do tego żadnych innych urządzeń, jak w przypadku innych rodzajów nawilżaczy, gdzie zwykle potrzebny jest jeszcze higrometr, czyli miernik wilgotności To nim sprawdza się jej stan i dopiero pokrętłami w nawilżaczu dostosowuje się do takiej, jaką chce się uzyskać.

Dobra woda i mycie

Aby nawilżacze, w tym również nawilżacze ultradźwiękowe dobrze pracowały i długo bezawaryjnie służyły, konieczna jest ich bezpieczna eksploatacja i konserwacja. Dobrze jest, jeśli do sprzętu wlewa się wyłącznie wodę destylowaną lub taką po odwróconej osmozie, ponieważ obie nie zawierają minerałów mogących uszkodzić sprzęt. Poza tym, wszystkie nawilżacze powietrza powinny być często czyszczone przy użyciu wody i mydła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here