Witaminy dla aktywnych wegetarian

Dieta wegetariańska ma coraz więcej zwolenników, także wśród sportowców. Jej popularność u osób aktywnych dowodzi temu, że obecność mięsa na talerzu nie jest niezbędna nawet wtedy, gdy organizm jest narażony na duży wysiłek. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników. Można ją również wzbogacić o odpowiednie witaminy dla wegetarian.

Dieta eliminacyjna

Dieta wegetariańska to dość radykalny zwrot w podejściu do żywienia. Z tego powodu zaleca się, aby przechodzić na nią stopniowo, nie z dnia na dzień. Jak każda dieta eliminacyjna zakłada wykluczenie z jadłospisu kilku składników. To mięso, ryby i owoce morza. Wiele osób rezygnuje również ze stosowania odzwierzęcej żelatyny i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, choć jest to bardziej restrykcyjne podejście do wegetarianizmu, podchodzące pod weganizm. Istnieje wiele kontrowersji wokół diety wegetariańskiej. Jej przeciwnicy głośno zastanawiają się, czy całkowita eliminacja mięsa zapewnia odpowiednią siłę i zdolność do regeneracji aktywnym zawodowo sportowcom. Wątpliwości rozwiewają liczne badania kliniczne, prowadzone na intensywnie trenujących wegetarianach. 

Posiłek bezmięsny a wydolność organizmu

Naukowy świat do diety wegetariańskiej podchodził ostrożnie, ale analitycznie. Lata badań nad osobami, które nie jedzą mięsa potwierdziły, że produkty pochodzenia zwierzęcego nie są niezbędnym elementem diety sportowców. Nie dostrzeżono też żadnych zmian w wydolności badanych sportowców. Ich siła i wytrzymałość były na stabilnym poziomie. Nie odnotowano też żadnych wyjątkowych korzyści z eliminacji mięsa w diecie sportowców. Warunkiem do zdrowego żywienia było właściwe zbilansowanie posiłków uzupełnione przed witaminy dla wegetarian. Takie podejście gwarantuje, że wydolność nie ulega pogorszeniu. 

Białko w diecie wegetariańskiej

Krytycy wegetarianizmu, jako sposobu żywienia wśród sportowców zwykle dopytują o to, czy dieta dostarcza wystarczającą ilość protein bez konieczności suplementowania się. Niepokój w tym temacie bierze się stąd, że sportowcy zwykle mają o wiele większe zapotrzebowanie na białko szczególnie wtedy, gdy poddają się treningom siłowym. Jednak i w tym temacie badania dowodzą, że dieta roślinna w żaden sposób nie hamuje przyrostu masy mięśniowej. W diecie wegetariańskiej niezwykle ważna jest aby właściwie bilansować aminokwasy, zawarte w produktach roślinnych tak, aby się wzajemnie uzupełniały. Do wzrostu mięśni niezbędna jest kombinacja kilku aminokwasów, stąd konieczność uważnego komponowania diety również przy udziale witamin dla wegetarian. Dla przykładu, produkty zbożowe mają mało lizyny z kolei strączkowe mało metioniny. Dlatego zaleca się tworzenie posiłków, które mieszają produkty z obu tych grup. Dzięki temu można przyjąć taką ilość protein, które w niczym nie ustępuje pod względem jakości białka pochodzenia zwierzęcego.

Mitów, dotyczących szkodliwości diety wegetariańskiej dla osób aktywnych i sportowców jest wiele. Warto uzupełnić swoją wiedzę na ten temat, jak również zasięgać informacji zarówno u lekarzy, jak i dietetyków. Koniecznie takich, którzy dobrze znają się na diecie wegetariańskiej.

\

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here