Ćwiczenia na siłowni

Jeżeli komuś wydają się niemożliwe wszystkie scenariusze filmów, które pokazują istnienie maszyn przypominających swoim kształtem oraz budową ciało człowieka. To jest to najlepsza oznaka tego, że osoba, która ma takie zdanie, nie jest na bieżąco z osiągnięciami medycyny ani nawet z tym, co ma do zaoferowania dzisiejsza robotyka. Oczywiście trzeba w tym miejscu jasno stwierdzić, że robot wcale nie musi przypominać swoim wyglądem człowieka, bo za cel przy tworzeniu takich robotów przyjmuje się najczęściej konkretne czynności i zadania, które maszyna ma być w stanie skutecznie wykonywać. Budowa większości robotów to proces tak kosztowny, że jeszcze nie możemy sobie pozwolić na to, aby zwracać uwagę na tylko i wyłącznie estetykę i wygląd maszyny. Przejdźmy jednak dalej, bo sporo osób może się zastanawiać, co takiego ma wspólnego robotyka z medycyną, bo są to dwie bardzo rozbieżne dziedziny, a już na pewno wygląda to tak dla kogoś, kto nie ma z nimi w praktyce do czynienia, bo nie może uważać się wtedy za osobę kompetentną w tych tematach.
Co robią lekarze, kiedy trafia do nich nowy pacjent? Przede wszystkim starają się oni sprawić, aby osoba ta po wyjściu ze szpitala była jak najbardziej zdrowa i sprawna. Człowiek leczy się przede wszystkim po to, aby pozbywać się w różnych ograniczeń, które są nakładane przez choroby i urazy na jego ciało, a czasami nawet umysł, jeżeli mówimy również o chorobach psychicznych. Owszem nasze ciało przynajmniej częściowo potrafi leczyć się samo, bo przecież nasze rany z czasem się goją, a kości zrastają, jeżeli wcześniej zostały złamane. Człowiek jednak nie jest jaszczurką, a więc nasza zdolność do regeneracji jest dość poważnie ograniczona. Czasami nawet może być ona zaburzona na skutek różnych problemów takich jak sędziwy wiek, niedożywienie i wiele innych temu podobnych kłopotów. W momencie, gdy nasze ciało nie jest w stanie samo przywrócić się do stanu pierwotnego, najczęściej trzeba mu w tym pomóc poprzez uzupełnienie różnych ubytków i wstawianie czegoś, co możemy nazwać kolokwialnie częściami zamiennymi dla człowieka. Brzmi to nieco śmiesznie, ale rzeczywiście bardzo często zastępuje się różne nienadające się już do użytku fragmenty ciała ludzkiego materiałem sztucznym, a czasami nawet takim, który pochodzi od zwierząt. Wszystkie tego typu materiały mają jednak wady i nie można ich nigdy nazwać tak samo dobrymi, jak te, które posiada człowiek zdrowy i taki który nigdy nie przychodził tego typu zabiegów. Wszystkie tworzywa, metale i cokolwiek innego co ma trafić do ciała człowieka, musi spełniać bardzo rygorystyczne wymagania, ponieważ nasz organizm uważa większość wszczepionych w ten sposób materiałów za wroga, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć. Działa on po prostu wtedy tak samo, jak zaprogramowany wcześniej komputer, a jedyne co możemy z tym zrobić to szukanie takich materiałów, które są z nim zgodne. Możemy zastąpić bardzo różne fragmenty ciała, zaczynając od tych zewnętrznych, a więc chociażby skóry, a kończąc na tych, które są pokryte mięśniami i innymi tkankami. Przykładem takiego elementu jest między innymi endoproteza stawu biodrowego.
W tym miejscu mamy piękne odniesienie do robotyki i filmów, o których wspomniałem na samym początku, ponieważ każdy, kto miał okazję widzieć taką endoprotezę, chociażby na zdjęciu na pewno potwierdzi, że jest ona podobna do części robota, która znajduje się w tym miejscu, gdzie człowiek ma staw biodrowy. Kiedy przeliczamy, ile w ciągu swojego życia kilometrów przechodzi przeciętny człowiek, to możemy być zaszokowani otrzymanym wynikiem, ponieważ liczba ta jest ogromna. Tak samo, jak koła w samochodzie po przebyciu określonej liczby kilometrów zużywają się i wymagają wymiany, tak też ludzki staw biodrowy ulega stopniowej dewastacji. Kiedy pęknie nam koło w samochodzie, to po prostu nie możemy jechać dalej, ale kiedy mamy zwyrodnienie stawów biodrowych lub chociażby jednego z nich to nie tylko nie możemy się szybko i sprawnie poruszać, ale również niestety odczuwamy dość duży ból, który utrudnia nam po prostu życie. Właśnie wtedy, każdy, kto ma taki problem i takie objawy zdaje sobie sprawę z tego, że potrzebuje jak najszybciej wspomnianej już wcześniej protezy.
Tak jak już wspominałem wcześniej nawet, tak nowoczesne metody leczenia mają pewne wady. Jedna z największych wad tej metody polega na tym, że po przebytej operacji nie można po prostu wstać i normalnie zacząć chodzić tak jakby nigdy nic się nie stało. Każdej osobie, która przebyła taki skomplikowany i poważny zabieg potrzebna będzie rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego. Jest to sprawa tak bardzo istotna dla naszego zdrowia, że nie możemy jej bagatelizować, jeżeli chcemy nauczyć się sprawnie poruszać z taką protezą, to powinniśmy powierzyć prowadzenie tej rehabilitacji specjalistom. Najlepiej, gdybyśmy udali się w tym celu do jakiegoś sanatorium lub innego miejsca, w którym możemy również zamieszkać, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że obowiązki, które normalnie wykonywalibyśmy w domu w tym czasie, nie będą nam przeszkadzały w rehabilitacji. Rozumiem, jednak że nie każdy może sobie na coś takiego pozwolić i to nie tylko ze względów finansowych, ale również tych czysto praktycznych więc mam propozycje również dla takich osób. Powinny one przez pewien okres najlepiej wyznaczony przez lekarza lub rehabilitanta chodzić codziennie bez przerwy na rehabilitację. Poświęcę jeszcze kilka słów samej rehabilitacji, bo wiele osób może tego nie wiedzieć, ale najnowsze efekty daje taka, która łączy w sobie ćwiczenia fizyczne, które wykonujemy samemu lub z pomocą rehabilitanta (zależy to od naszego stanu) i zabiegi, które są wykonywane przy użyciu różnorodnych maszyn. Nie musimy się jednak tych urządzeń w najmniejszym stopniu obawiać, ponieważ wszystkie ich parametry zostały ustawione wcześniej przez fachowców tak, aby żadnemu z pacjentów nie stało się nic złego. Nie leży to przecież w interesie producenta takiego sprzętu ani tych, którzy pacjentów do niego podłączają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here