Częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu nie musi oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem, zwłaszcza jeśli występuje sporadycznie. Konieczność częstego oddawania moczu zwykle jest skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków czy też wynikiem spożywania płynów moczopędnych, takich jak np. zioła. Jeżeli jednak częstomocz trwa przez dłuższy czas lub często nawraca, to znak, że trzeba zgłosić się do lekarza. Może być on bowiem objawem przerostu gruczołu krokowego, inaczej prostaty.
Czym jest częstomocz i kiedy powinien być źródłem niepokoju?
Częstomocz, jak sama nazwa wskazuje, oznacza częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu – przyjmuje się, że jest to częściej niż 8 razy na dobę. Przymus oddania moczu może występować nawet wtedy, kiedy ilość moczu znajdującego się w pęcherzu jest niewielka, a konieczność odbycia wizyty w toalecie może dokuczać przez całą dobę, także w nocy.
Częste oddawanie moczu samo w sobie jest uciążliwe i powinno skłonić do zasięgnięcia opinii lekarza, tym bardziej że zazwyczaj jest jednym z objawów chorobowych. U mężczyzn częstomocz może pojawiać się jako symptom chorób układu moczowego lub przerostu prostaty. Szczególnie często występuje w drugim kontekście.
Problem z nadmiernym rozrostem gruczołu krokowego pojawia się u mężczyzn w czasie andropauzy, a więc okresie przejściowym pomiędzy wiekiem dojrzałym a starością. Na skutek zmian hormonalnych, jakie towarzyszą andropauzie, gruczoł krokowy znajdujący się pod pęcherzem może zacząć nadmiernie się rozrastać i uciskać cewkę moczową. W rezultacie u pacjenta mogą pojawić się trudności z oddawaniem moczu, w tym właśnie częstomocz.
Innym objawem przerostu prostaty jest nietrzymanie moczu, które często współwystępuje z częstomoczem. Każdy z tych objawów powinien skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Na problemy z moczem
Aby zniwelować częstomocz czy też problem utraty kontroli nad pęcherzem, konieczne jest podjęcie metod leczenie zalecanych przez lekarza. Im szybciej zostaną wdrożone, tym większa szansa na odzyskanie pełnej sprawności.
W celu zmniejszenia odczuwanego dyskomfortu w procesie leczenia warto sięgać po chłonne produkty do higieny intymnej przeznaczone dla mężczyzn. W zależności od stopnia nasilenia trudności z oddawaniem moczu można wybrać dyskretne wkładki oraz bardziej chłonne pieluchomajtki.
Każdy z tego rodzaju produktów wyróżnia się anatomicznym kształtem, idealnie dopasowującym się do sylwetki, w każdej pozycji. Zapewnia to doskonałą ochronę przed przeciekaniem i komfort noszenia.
Chłonny wkład umieszczony w artykułach do higieny intymnej skutecznie absorbuje wilgoć, izolując ją od skóry i pochłania nieprzyjemne zapachy. Wszystko to sprawia, że stosowanie produktów chłonnych zapewnia przyjemne uczucie suchości i świeżości. Dzięki ich zastosowaniu pacjent może na nowo podejmować codzienne aktywności i czerpać z nich radość, zapominając o problemach z nietrzymaniem moczu.