Dynia jest warzywem wszystkim dobrze znanym. Sięgamy po nią jednak zdecydowanie za rzadko. Przypominamy sobie o niej zazwyczaj w okresie jesiennym, którego jest symbolem. Przetwory z dyni są pyszne, można je długo przechowywać i wykorzystać na wiele sposobów. A w jaki sposób dynia przyczynia się do zachowania zdrowia i urody?
Dynia dla lepszego zdrowia
Dynia zawiera w sobie moc cennych składników odżywczych. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, które – jak wiadomo – są niezbędne do zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdują się w niej m.in.: witamina C, liczne witaminy z grupy B (np. B1, B6, B12), witamina E i oczywiście bogate pokłady witaminy A. Ponadto dynia oferuje m.in. magnez, żelazo, potas, wapń, miedź i cynk.
Każdy z wymienionych składników pełni bardzo ważną rolę w organizmie, dlatego niedobór któregokolwiek z nich grozi poważnymi konsekwencjami. Jeśli zatem tylko jest taka możliwość, warto sięgać po przetwory z dyni, które w nie obfitują.
Jedząc przetwory z dyni, można zadbać o organizm od środka. Dynia jest bogatym źródłem beta-karotenu – silnego przeciwutleniacza, który chroni między innymi przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Warto po nią sięgać przy wszelkich chorobach skóry (przede wszystkim przy fotodermatozach, czyli schorzeniach wywoływanych przez ekspozycję na słońce) oraz przygotowując skórę do opalania.
Dynia już wieki temu zyskała uznanie jako jeden z tych darów natury, który wspiera zdrowie. Wykorzystywana była m.in. jako środek nasenny, a także jako lekarstwo na zaparcia. Do celów leczniczych wykorzystywane są również pestki dyni oraz stworzony na ich bazie olej.
Pestki są doskonale znanym i sprawdzonym środkiem przeciwpasożytniczym. Warto sięgać po nie profilaktycznie, zwłaszcza że są naprawdę smaczne! Olej z kolei można wykorzystywać wspomagająco na przykład przy chorobach układu moczowego.
Dynia dla urody
Kiedy już przygotowujemy przetwory z dyni, warto część warzywa zachować i przeznaczyć na cele kosmetyczne. Zmiksowany miąższ, po połączeniu z jajkiem, miodem i odrobiną mleka, może pełnić rolę doskonałej maseczki na twarz. Działa ona łagodząco na podrażnienia, wygładza i nawilża cerę.
Wspomniany już olej z pestek dyni można wykorzystać zarówno do pielęgnacji skóry i włosów. Ma on działanie przeciwzmarszczkowe, pomaga zwalczać rozstępy i cellulit. Oczywiście warunek jest jeden – należy go stosować regularnie, bo tylko wówczas przyniesie widoczne efekty. Olej można dodać też do maseczki lub odżywki do włosów bądź nałożyć bezpośrednio na włosy. To rozwiązanie szczególnie polecane osobom o słabych, łamliwych i bardzo przesuszonych włosach. Dzięki kuracji staną się nie tylko mocniejsze i łatwiejsze w stylizacji, ale odzyskają wspaniały blask.
Nie od dziś wiadomo, że nie ma nic lepszego niż to, co naturalne! Dynia stosowana zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych to świetna alternatywa dla chemicznych środków. Warto sięgać po nią nie tylko wtedy, gdy jest już taka potrzeba, ale profilaktycznie.