Implanty stomatologiczne to najnowocześniejsza metoda wykorzystywana w implantologii do odbudowy ubytków w uzębieniu. Są to śruby, które umieszcza się na stałe w kości szczęki, a następnie mocuje na nich protezę, koronę lub most. Implanty stomatologiczne to rozwiązanie trwałe i w pełni bezpieczne.
Jak wyglądają implanty stomatologiczne?
Implant stomatologiczny to niewielka tytanowa śruba, którą wkręca się na stałe w kość szczęki lub żuchwy w miejsce utraconego korzenia zęba. Następnie mocuje się do niego uzupełnienie protetyczne. W zależności od potrzeb może to być porcelanowa korona, most lub proteza zębowa. Implanty zębowe są najnowocześniejszą metodą leczenia braku zębów. Jest ona bardzo bezpieczna, ponieważ materiał, z którego wykonane są śruby, nie wywołuje reakcji alergicznych.
Istotną kwestią jest cena. Różni się ona w zależności od miasta. Dla przykładu implanty stomatologiczne w Ursusie kosztują 2400–3000 zł. Jednak całkowity koszt terapii jest uzgadniany indywidualnie podczas pierwszej konsultacji implantologicznej.
Dla kogo przeznaczone są implanty stomatologiczne?
Implanty stomatologiczne to metoda leczenia przeznaczona dla osób, które utraciły ząb wraz z jego korzeniem. Główne wskazania do ich wszczepienia to:
- brak pojedynczych zębów,
- całkowity brak zębów w szczęce lub żuchwie,
- brak zawiązków zębów stałych,
- utrata zębów z powodu chorób dziąseł,
- brak chęci skorzystania z innego uzupełnienia protetycznego.
O tym, czy u danej osoby mogą zostać wszczepione implanty, zawsze decyduje lekarz stomatolog po wcześniejszym zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z wynikami jego badań (głównie zdjęcie rentgenowskie i tomografia komputerowa). Do przeciwwskazań leczenia implantologicznego należą: choroby jamy ustnej, niektóre choroby przewlekłe (cukrzyca, alkoholizm, AIDS), choroba nowotworowa, ciąża, niepełnoletność oraz zaburzenia budowy anatomicznej szczęki lub żuchwy.
Implanty stomatologiczne krok po kroku
W pierwszej kolejności pacjent powinien udać się do kliniki stomatologicznej na konsultację implantologiczną. Specjalista wykona podstawowe badania, zapozna się z oczekiwaniami pacjenta i przedstawi wszystkie możliwości leczenia, a także przebieg terapii i jej koszt. Dobrze wyposażone gabinety oferują także przeprowadzenie symulacji komputerowej, podczas której można zobaczyć przewidywany efekt końcowy.
Pacjent, który zaakceptował plan terapii, zgłasza się na zabieg wszczepienia implantów. Jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut. Po 7–14 dniach odbywa się wizyta kontrolna, podczas której usuwane są szwy. Wówczas pacjent wchodzi w okres tzw. osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością.
Dopiero, gdy implant zrośnie się z kością, możliwa jest odbudowa protetyczna. Na implantach mocowana jest proteza zębowa (ewentualnie most lub korona porcelanowa). Śruby zapewniają stabilizację i komfort użytkowania – proteza nie przesuwa się i nie zaburza gryzienia pokarmów.