Jak dbać o dzieci

Nasze dzieciaki, które dają nam prawie codziennie mnóstwo szczęścia, są z reguły naszym oczkiem w głowie. Staramy się by ich życie wyglądało jeszcze lepiej od naszego i chcemy dać im wszystko, czego będą potrzebować. Bycie rodzicem zmienia nasze życie o 180 stopni. Zdajemy sobie czasem dopiero wtedy sprawę z sensu istnienia i z tego na czym polega ten świat. Sam znam wiele osób, które dzieciak zmienił nie do poznania i które zmężniały, oraz stały się bardziej odpowiedzialne. Jednakże nie zdecydowałbym się wygłosić tezy, że posiadanie dziecka zmienia każdego na lepsze, jest to na pewno bardzo indywidualna sprawa.

Sam wiem jednak, że człowiek staje się pod wpływem posiadania dzieciaka bardziej odpowiedzialny. W końcu wszystko w krótkim czasie wywraca nam się do góry nogami i przestajemy już odpowiadać tylko i wyłącznie za siebie. Mamy obok kogoś, kto jest zdany na nasze działania i kto ufa nam bezgranicznie. Instynkt rodzicielski jedni mają rozwinięty bardziej, a inni mniej, jednakże prawie każdy stara się zrobić dla swojego malucha wszystko i dać mu jak najwięcej ciepła. Gdy maluszek się narodzi, bardzo często łapią go jakieś choroby. Z reguły nie są one bardzo groźne i rehabilitacja dzieci wystarczy wtedy w pełni do tego, by przywrócić naszą pociechę do żywotności.

Najczęściej zaraz po urodzeniu dzieciaki chorują na niegroźną odmianę żółtaczki, lub jakieś inne powikłania. Powinniśmy wtedy zważać na naszego bobasa jeszcze bardziej i postarać się być przy nim zawsze. Ważne byśmy byli także mobilni i mogli każdego dnia podjechać w razie czego do szpitala. Jeśli mamy go zaraz pod nosem w naszej miejscowości, to ułatwi nam to z pewnością życie przez pierwsze dwa latka naszego dziecka. Im nasza pociecha będzie większa, tym statystycznie większa szansa na to, że będzie mniej chorować. Również nam będzie łatwiej w codziennych obowiązkach i zaczniemy dostrzegać coraz więcej wolnego czasu dla siebie. Z reguły to mamy zajmują się w większym stopniu dzieciakiem i poświęcają mu więcej swojego czasu.

Tak utarło się już lata temu, że panowie pracują ciężko na to, by utrzymać rodzinę i zapewnić jej byt, a kobiety zajmują się domem i dzieckiem. Jeśli obydwie osoby w małżeństwie chcą pracować, gdyż mają bardzo dobre prace i posady, można się zdecydować na nianię. Temat niani nie jest oczywiście łatwym zagadnieniem i dla wielu związków jest to bardzo ciężka rozmowa. Nie wszyscy są bowiem tak ufni by zostawić swoją pociechę z zupełnie nową i nieznajomą osobą. Nie każdy ma taki szczęście, że może z dzieckiem zostawić kogoś z rodziny. Wszyscy mają bowiem swoje prace i prywatne życie i jest ciężko na takie rozwiązanie.

Problem ten znika w przypadku, gdy stać nas na to, by zapłacić komu z rodziny i dać mu po prostu tego typu pracę. Wtedy nie musimy się obawiać i jeśli mamy młodszą siostrę i brata, którzy nie pracują, to możemy to wszystko połączyć w jedną całość. Za jednym zamachem znajdziemy opiekuna, czy też opiekunkę dla naszego dziecka, oraz nasze pieniądze pomogą komuś z naszej rodziny. Nie będziemy się też musieli martwić o to, że nasze dziecko przebywa być może w rękach kogoś mało kompetentnego. Wiele razy słyszałem już historię o tym, że niania zamiast bawić dziecka siedzi cały dzień na telefonie, czy też ogląda telewizję. Takie osoby powinny być od razu zwalniane i nie powinny dostawać drugiej szansy.

Dzieje się tak z reguły dlatego, że nie każdy posiada instynkt rodzicielski i wie w jaki sposób zająć się dzieckiem. Często nawet w ulicy, czy też w komunikacji możemy zaobserwować sytuację, w której matka zupełnie nie radzi sobie ze swoją pociechą i nie potrafi jej uspokoić. Wyobraźmy sobie więc, że skoro nie potrafi tego rodzona mama, to dopiero niania może mieć dość duże problemy. Na całe szczęście problem z nieodpowiednimi opiekunami pojawia się bardzo rzadko i osoby szukające tego typu pracy i ogłaszające się w internecie, czują powołanie do tego typu zajęcia i można im po prostu z pełną odpowiedzialnością zaufać.

Gdy posiadamy małego bobasa i ma on dopiero kilka miesięcy, bardzo często podczas wizyt u lekarza wychodzą na jaw różne choroby, czy też wady genetyczne. Wtedy musimy niestety poświęcić naszemu dziecku jeszcze więcej czasu i pojawiać się na rehabilitacjach. Schorzenia mogą być różne i sam widziałem już osobiście naprawdę sporo. Bardzo często dzieciak ma jakiegoś rodzaju wadę genetyczną kręgosłupa, przez którą musimy bardzo często pojawiać się w gabinetach specjalistów. Każdy świadomy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze 2,3 latka dziecka są bardzo ważne pod kontem rozwoju i stara się zrobić po prostu wszystko, by dać mu najlepszą opiekę i jeśli wyniknie taka potrzeba, to także najlepszych lekarzy.

Posiadanie dzieciaka to jednak nie tylko same zmartwienia i problemy. Prawie nic nie daje nam takiej radości jak to, gdy nasz maluch rozwija się z dnia na dzień, a my możemy się coraz łatwiej porozumieć i coraz przyjemniej spędzać z nim czas. Najciekawszy według mnie okres przychodzi wtedy, gdy nasze dziecko zaczyna się przeistaczać w dorosłą osóbkę. Dorosłą na pozór, bo tak naprawdę dopiero w wieku 20-30 lat zaczynamy dojrzale myśleć i widzieć ten świat i jego prawdziwe oblicze. Jednakże sam widziałem, że chłopcy w wieku 10 lat mają taki moment, w którym zachowują się jak dorośli mężczyźni i można się z nimi dogadać w okropnie śmieszny, a czasem bardzo poważny sposób. Bardzo często przypomina mi się mój bratanek, który dojrzewał tak naprawdę na moich oczach i spędzałem z nim dużo czasu. Nawet się nie obejrzałem, gdy z małego dziecka zrobił się duży i mądry chłopak, które nie cieszą już te same zabawy co kiedyś. Dzieci to jeden z sensów naszego życia i każda osoba mająca warunki, by posiadać i wychować dobrze potomka, powinna go mieć. Poczuć radość i uczucie spełnienia, które pojawia się w momencie, gdy na świat przychodzi ktoś, kto pojawił się na nim dzięki nam. Jest to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakie może towarzyszyć przeciętnemu kowalskiemu, podczas jego życia na ziemi i całej egzystencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here