Udar mózgu i rehabilitacja

Udar mózgu można zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Ponieważ jeszcze kilkadziesiąt lat temu występował on raczej na zasadzie wyjątku. A obecnie jest jedną z najczęściej występujących chorób. Każdego roku około siedemdziesiąt tysięcy Polaków doznaje udaru mózgu. Z czego trzydzieści tysięcy chorych umiera w ciągu miesiąca. Trzeba przyznać, że powyższe dane są zatrważające.
Udar mózgu, to bardzo podstępna i niebezpieczna choroba. Udar zawsze daje objawy, lecz niejednakowe. Jedne są wielkie, a inne niewielkie. I te nieduże są czasem przez niektóre osoby zbagatelizowane. Co jest wielkim błędem, gdyż liczy się każda chwila. Bo udar jest nagłym i miejscowym zaburzeniem krążenia krwi w mózgu. Spośród osób, które przeszły udar 20 % wymaga stałej opieki. A 30 % pomocy w codziennych czynnościach. Pocieszające jest to, że 50 % chorych po udarze odzyskuje pełne zdrowie i pełną sprawność. Jednak bezpośrednio po udarze zawsze pojawia się jakiś rodzaj niepełnosprawności. I dlatego, gdy nastąpił udar mózgu a rehabilitacja nie zostanie szybko wdrożona, to z każdym dniem maleje szansa na odzyskanie sprawności. Rehabilitacja ma za zadanie postawić pacjenta na nogi. I doprowadzić go do takiego stanu, aby mógł samodzielnie funkcjonować. Oczywiście nie w każdym przypadku może być taki różowy scenariusz. Bo przecież udary są różne. Jedne mocne, a inne słabsze. Ludzie też są różni i od ich organizmu także zależy powodzenie w powrocie do zdrowia po udarze mózgu.
Mózg jest najbardziej złożonym narządem w ciele człowieka. U ludzi różni się masą i objętością. Masa mózgu u mężczyzny wynosi około 1375 gram, a u kobiety około 1225 gram. Natomiast mózg niemowlęcia waży tylko około 350 gram. Mózg człowieka pełni wiele skomplikowanych funkcji. Kontroluje przebieg różnych procesów życiowych, jak na przykład praca serca, czy oddychanie. Wyróżnia się następujące części mózgowia. Jest mózg właściwy, międzymózgowie, pień mózgu i móżdżek. Mózgowie z rdzeniem kręgowym tworzą ośrodkowy układ nerwowy. Mózg jest narządem pofałdowanym i dzieli się na dwie półkule mózgowe, które są oddzielone od siebie podłużną szczeliną. Obie półkule mózgu dzielą się na płaty: czołowy, ciemieniowy, skroniowy, potyliczny i brzeżny. Mózg człowieka jest nie tylko bardzo ważnym, ale również bardzo wrażliwym narządem. Dlatego jest on bardzo dobrze chroniony poprzez trzy opony. Przy czym każda z nich jest inna i każda pełni inną funkcję. Opona leżąca najbliżej mózgu jest bardzo silnie unaczyniona. Jej zadaniem jest odżywianie mózgu. Druga, a zarazem środkowa opona zwana pajęczynówką nie posiada naczyń krwionośnych. Ale posiada płyn mózgowo-rdzeniowy, który dba o właściwe ciśnienie w czaszce, jak i amortyzuje wstrząsy. Trzecia opona mózgowa znajdująca się najdalej od mózgu jest twarda i pełni rolę ochronną. Ludzki mózg dowodzi całym systemem nerwowym. Pierwsze komórki mózgu wytwarzają się już w czwartym miesiącu ciąży. A największe tempo rozwoju mózgu ma miejsce u niemowląt przed ukończeniem szóstego miesiąca życia.
Powracając do jednej z najczęstszych chorób mózgu, czyli do udarów trzeba przypomnieć, że udar jest trzecią przyczyną zgonów. Jak i głównym powodem niesprawności ludzi w każdym wieku. A zwłaszcza po czterdziestym roku życia. Gdy jest udar mózgu a rehabilitacja nie jest od razu wdrożona, to szanse na powrót do pełnego zdrowia maleją z każdym dniem. Zdrowie i sprawność zależą od tego, jak szybko osoba po udarze trafi do szpitala i zostanie poddana leczeniu i rehabilitacji. Dlatego w przypadku udaru należy bardzo szybko reagować, gdyż liczy się każda godzina.
Udar mózgu nie jedno ma imię. Może być udar niedokrwienny lub udar krwotoczny. Udar niedokrwienny obejmuje około 85 % przypadków. Przyczyną jego jest niedokrwienie mózgu poprzez nagłe zatrzymanie dopływu krwi. Skrzep krwi zatyka naczynie krwionośne i nie pozwala krwi dopłynąć do mózgu. Natomiast udar krwotoczny mózgu jest niczym innym, jak wylewem krwi do mózgu z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Objawy udaru mózgu zależą od lokalizacji miejsca uszkodzenia. I dlatego czasem udar zagraża bezpośrednio życiu. A innym razem choć także wymaga szybkiej interwencji i hospitalizacji, to mniej zagraża ludzkiemu życiu. Jednak zawsze nie jest niczym dobrym, jak tylko zagrożeniem dla życia. Gdyż pogorszenie stanu zdrowia następuje nagle. Często może to być po wysiłku lub stresie. Zwykle występuje wtedy silny ból głowy połączony z nudnościami i wymiotami. W ciągu kilku minut dochodzi do utraty przytomności i przejście w stan śpiączki. Z widocznych objawów powstaje porażenie połowiczne ciała, opadanie kącika ust i czasem utrata zdolności mowy.
Im człowiek jest straszy, tym wzrasta zagrożenie udarem mózgu. Średni wiek zachorowalności wynosi siedemdziesiąt lat. Lecz z obserwacji wiemy, że bardzo często udar mózgu dotyka dużo młodsze osoby. Bo już nawet ludzi będących przed lub po pięćdziesiątym roku życia. I na dodatek coraz częściej atakuje jeszcze młodsze osoby. Dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć kobiety nieco rzadziej.
Co najbardziej przyczynia się do powstania udaru mózgu ? Przyczyn udaru jest wiele. Do najważniejszych należy nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca, choroby naczyń krwionośnych, tętniaki, zmiany miażdżycowe, zmiany zapalne naczyń, skazy krwotoczne, zaburzenia gospodarki lipidowej, zakażenia, dysplazja mięśniowa, zwężenie tętnicy szyjnej wewnętrznej, zaburzenia krzepnięcia krwi, zespół bezdechu sennego, dna moczowa, antykoncepcja hormonalna. A także nałóg tytoniowy, alkohol, narkotyki, stres i otyłość. Ogólnie znalezienie przyczyn udaru u ludzi starszych jest dużo łatwiejsze niż u ludzi młodych. I dlatego mimo starań lekarzy u około 1/3 osób młodych nie udaje się ustalić konkretnych przyczyn udaru mózgu. Uważa się, że najczęstszą przyczyną udaru w młodym wieku są zatory pochodzenia sercowego. Następną przyczyną może być rozwarstwienie ścian jednej z tętnic. Do takiego rozwarstwienia dochodzi często po urazie. Lecz rozwarstwienie tętnicy może nastąpić także bez przyczyny. W przypadku kobiet jedną z przyczyn może być stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Choć rzadko się to zdarza, lecz istnieje również zagrożenie udarem podczas porodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here