Jak przebiega 25 tydzień ciąży i o czym pamiętać w tym okresie?

Każda ciąża jest inna, jednak w poszczególnych tygodniach rozwój dziecka przebiega na ogół według wyznaczonych standardów. Nie dotyczy to jednak samopoczucia kobiety czy tego, w jakim tempie rośnie jej brzuch – to jest już sprawą indywidualną. Ogółem jednak w 25 tygodniu ciąży ciężarna powinna czuć się dobrze i odczuwać przypływ energii. Brzuch jest już wtedy widoczny, jednak jeszcze nie przeszkadza przy wykonywaniu codziennych czynności. 25 tydzień ciąży to czas, w którym można jeszcze zaplanować wakacyjny odpoczynek, oczywiście o ile przyszła mama czuje się wystarczająco dobrze. Kolejne tygodnie będą bowiem zbliżały do czasu rozwiązania i warto przeznaczyć je na przygotowania do nadchodzącego coraz większymi krokami porodu. W 25 tygodniu ciąży, zostało do niego średnio 15 tygodni, czyli nieco ponad 100 dni.

25 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży to czas, w którym półmetek tego niezwykłego stanu kobieta ma dawno za sobą. 25 tydzień to już 6 miesiąc ciąży i końcówka II trymestru, do jego zakończenia pozostały zaledwie 2 tygodnie. Od zapłodnienia mijają już 23 tygodnie. Bardzo charakterystyczne w tym okresie jest pojawiające się u kobiet zmęczenie stanem ciąży – w końcu jest to czas ograniczeń, a w dodatku wzrasta nieporadność przyszłych mam i jest im coraz ciężej z rosnącym brzuszkiem. W 25 tygodniu brzuch ciężarnej przypomina już zgrabną piłeczkę, ale powoli zaczyna ciążyć. W tym okresie warto pamiętać o regularnej aktywności – mogą to być zajęcia dedykowane dla kobiet w ciąży, spokojna rozgrzewka na siłowni, basen czy dłuższe spacery. W III trymestrze ciąży organizm powinien się już wyciszyć, dlatego jeszcze jest czas na ćwiczenia, które wzmacniają wydolność i mogą sprawić, że poród minie szybko oraz bez komplikacji.

Jak rośnie dziecko?
25 tydzień ciąży to okres, w którym już od 3 tygodni możliwe jest utrzymanie przy życiu dziecka przedwcześnie narodzonego. Oczywiście szanse są niewielkie, jednak istnieją. Dzidziuś w brzuchu mamy rośnie teraz w bardzo szybkim tempie – mierzy około 700 gramów i ma długość około 23-30 centymetrów. Przybieranie na wadze płodu ma już charakter indywidualny, ponieważ w tym okresie widoczne są już indywidualne cechy anatomiczne dzidziusia. W organizmie dziecka w 25 tygodniu ciąży zachodzą istotne zmiany – pęcherzyki płucne w tym okresie są już prawie gotowe, by dziecko mogło zaczerpnąć pierwszego oddechu. Maluszek nadal ćwiczy oddychanie, połykając wody płodowe i wciągając je noskiem, który zaczyna się powoli otwierać. Pod skórą malucha zaczynają tworzyć się naczynia krwionośne, dzięki czemu nabiera ona różowego koloru, w dziąsłach tworzą się zawiązki stałych zębów. Maluszek jest już bardzo ruchliwy i w tym tygodniu ciąży praktycznie każda kobieta odczuwa ruchy płodu. Dziecko się wzmacnia i ma coraz mniej miejsca, dlatego wiele kobiet odczuwa mocne kopniaki. Rozwijają się intensywnie zmysły maluszka – doskonale słyszy, przez co rozpoznaje głosy, reaguje na światło i energicznie porusza kończynami – poprzez dotyk dziecko bada ściany macicy oraz chwyta pępowinę, bawiąc się nią. Struny głosowe dziecka są już dobrze rozwinięte, dlatego w tym okresie coraz częściej może pojawiać się u niego czkawka – mamy odczuwające rytmiczne drgania w brzuchu nie powinny być tym faktem zaniepokojone.

O jakich badaniach nie można zapomnieć w 25 tygodniu ciąży?
W okresie 25 tygodnia ciąży zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, można wykonać podstawowe badania laboratoryjne, takie jak badanie moczu, morfologię. Między 21 a 28 tygodniem każda ciężarna powinna również wykonać tzw. krzywą cukrową, czyli badanie pozwalające na diagnostykę cukrzycy ciążowej. W zależności od zakresu badania, kobieta musi zgłosić się do laboratorium i oddać krew na czczo. Następnie konieczne jest wypicie roztworu glukozy 50 lub 75 gramów i kolejne pomiary poziomu cukry we krwi w 1 oraz 2 godziny później. W czasie oznaczania krzywej cukrowej należy czekać w poczekalni i nie można spożywać posiłków. Niestety, każda kobieta w ciąży musi przejść to badanie, ponieważ cukrzyca w ciąży jest groźną chorobą. W 25 tygodniu ciąży, podczas standardowej wizyty u lekarza dokonuje się pomiaru masy ciała, ciśnienia oraz przeprowadzane jest badanie położnicze.

Jak zmienia się organizm matki?
W 25 tygodniu ciąży brzuch jest już mocno zaokrąglony, dlatego na skórze mogą pojawiać się rozstępy. Warto z nimi walczyć stosując specjalne kremy, które uelastyczniają skórę i spłycają już powstałe uszkodzenia. Wiele kobiet zauważa na bieliźnie wyciek z brodawek – nie jest to powód do niepokoju. W tym okresie ciąży, a nawet wcześniej, pojawiają się krople siary, czyli pierwszego mleka, którego gwałtowna produkcja ruszy po porodzie. Ilość krwi w organizmie mamy coraz bardziej wzrasta, dlatego normalną sprawą jest pogorszenie wyników morfologii, w tym poziomu hemoglobiny czy ilości płytek krwi. Warto pamiętać o suplementacji żelazem, ponieważ potrzebuje go nie tylko ciężarna, ale również maluszek. W organizmie w II trymestrze ciąży może gromadzić się woda, dlatego obrzęki i opuchlizny są w tym czasie normalne, chociaż nie występują u każdej kobiety. Sytuacja wraca do normy zwykle po odpoczynku.

Co może niepokoić w 25 tygodniu ciąży?
W 25 tygodniu ciąży organizm szybko się zmienia, przygotowując do zbliżającego się porodu. W tym czasie możliwe są skurcze łydek, obrzęki, zawroty głowy czy nawet omdlenia. Warto stosować suplementy zawierające żelazo, magnez, jod, kwas foliowy, które korzystnie wpływają na rozwój maleństwa i pomagają w dostarczeniu mu niezbędnych minerałów. Kobiety w tym okresie powinni się oszczędzać – nie jest polecane nagłe wstawanie czy zmienianie pozycji, a długotrwałe siedzenie czy stanie może powodować bóle kręgosłupa. Ciężarna powinna mieć pomoc partnera, który wyręczy ją w części domowych obowiązków, takich jak mycie okien, odkurzanie czy zmywanie podłóg. Z pewnością na tym etapie ciąży niepokoić powinny bolesne skurcze macicy czy krwawienie z dróg rodnych – taki stan powinien zostać jak najszybciej skonsultowany z lekarzem ginekologiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here