złamanie nogi
fot. pexels.com

Uprawianie sportu zarówno amatorsko, jak i zawodowo może doprowadzić do złamania nogi. Poznaj sposoby na to, aby maksymalnie jak to tylko możliwe – uchronić się przed takim niebezpiecznym wypadkiem.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-zlamac-noge/

Dobra rozgrzewka to podstawa

Odpowiednie przygotowanie się do treningu to połowa sukcesu, a tym przygotowaniem się jest m.in. dobra rozgrzewka. Jeśli szykujesz się do biegania lub innej aktywności fizycznej – pobiegaj trochę w miejscu, zrób wymachy nogami, rąk, wykonaj skłony, przysiady. To po to, aby rozgrzać stawy i mięśnie. Wiele kontuzji, a w tym złamań pojawia się wskutek nieodpowiedniej rozgrzewki. Otóż pęknięcia czy zwichnięcia pojawiają jeśli dany obszar nie jest dobrze rozgrzany. Skuteczność dobrej rozgrzewki w kontekście zaniechania złamania nogi czy innej kontuzji można porównać do dźwigania dużych ciężarów. Najpierw sięgasz po mniejsze, a potem po coraz większe. Gdybyś próbował ćwiczyć od razu na dużym ciężarze, twoje kości czy mięśnie mogłyby tego nie wytrzymać i wówczas kontuzja gwarantowana. To dlatego tak istotne jest, aby dobrze się rozgrzać, to naprawdę w znacznym stopniu pozwala zaniechać problemów z kontuzjami, a w tym ze złamaniami.

Kup specjalne buty

Specjalne buty czyli takie, które są dedykowane do wykonywania konkretnej aktywności fizycznej. Na rynku możesz znaleźć specjalne buty dla biegaczy, do gry w tenisa, a nawet do wykonywania przysiadów. Oczywiście tego typu dedykowane obuwie może być nieco droższe, natomiast są one zdecydowanie bardziej bezpieczne i wygodne. Jeśli możesz pozwolić sobie na obuwie dedykowane, postaw na te, które ma amortyzującą powierzchnię i dobrze stabilizuje nogę. Dzięki temu zadbasz o komfort wykonywanej aktywności, a noga będzie odporna na wszelkie nieprzewidziane wykręcenia czy utratę stabilności.

Dobra rozgrzewka i wysokiej jakości buty, to tylko 2 sposoby, aby zadbać o uniknięcie kontuzji i złamania nogi. Są one jednak bardzo skuteczne, a zastosowanie ich pozwala skutecznie zapobiec takim niechcianym wypadkom. Pamiętaj, aby zawsze dbać o siebie i gdy odczuwasz niepokojący ból w nogach – zgłoś się do lekarza, aby ocenił czy jest on na tyle nieszkodliwy, że możesz nadal wykonywać aktywność fizyczną.

Przeczytaj też: http://www.starovka.pl/wymogi-do-zdjecia-do-prawa-jazdy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here