senior
fot: pixabay.com

Opieka na osobami starszymi to trudne i wymagające zadanie. Musimy się liczyć również z tym, że stan zdrowotny i sprawność fizyczna seniora będzie się stale pogarszała. Wiele osób staje w obliczu takiego wyzwania naglę i zupełnie nie są przygotowani na mierzenie się z tą nową sytuacją. W jaki sposób należy dbać o unieruchomionego seniora, aby zapewnić mu właściwa opiekę? Jak przygotować otoczenie, aby ułatwiało codzienne funkcjonowanie. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-opiekowac-sie-unieruchomionym-seniorem/

Zorganizuj sprzęt

Najważniejszą kwestią jest zorganizowanie odpowiedniego sprzętu, który ułatwi funkcjonowanie na co dzień. Bez względu na to, czy niedyspozycja seniora jest czasowa spowodowana na przykład złamaniem czy stanem pooperacyjnym, pozabiegowym, czy też jest to unieruchomienie stałe potrzebne będą sprzęty, które pomogą w przemieszczaniu seniora. Najwięcej zależy tu od tego, w jakim stanie znajduje się osoba starsza. Czy nie może się poruszać o własnych siłach, ale jest w stanie siedzieć, czy też znajduje się tylko w stanie leżącym. W tym pierwszym wypadku potrzebny będzie wózek inwalidzki, a także kule do wspierania. Sprzęty te można otrzymać w NFZ, musimy tylko złożyć odpowiednie wnioski. W przypadku osób leżących niezbędny będzie zakup odpowiedniego łóżka, które posiada możliwość regulacji i ustawienia aż do pozycji pionowej, czyli siedzącej. Ważnym jego elementem jest specjalistyczny materac, który minimalizuje powstawanie odleżyn. 

Dostosuj otoczenie

Poza tymi podstawowymi sprzętami musimy pomysleć o takim dostosowaniu warunków w domu czy mieszkaniu, aby nie utrudniały nam tej i tak już skomplikowanej sytuacji. Przede wszystkim usuńmy wszystkie przeszkody, jakie mogą nam przeszkadzać w przemieszczaniu. Sprawdźmy czy wysokie progi między pokojami nie będą dla nas pułapką. Przemyślmy w jaki sposób możemy ułatwić sobie opiekę nad unieruchomionym seniorem. Być może mamy możliwość zamontowania specjalnych podnośników? Wiele pomysłów na zoptymalizowanie przestrzeni i opieki nad osobą starszą przyjdzie nam do głowy w trakcie. Nie bójmy się również pytać innych osób, będących w tej sytuacji czy tez specjalistów – warto skorzystać z ich doświadczenia. 

Przeczytaj też: http://dzidziula.pl/kalkulator-ciazy-sprawdz-jak-rozwija-sie-twoje-dziecko/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here