granat

Torbiel na jajniku jest najczęstszą przyczyną powiększenia się właśnie tego gruczołu. Takie torbiele inaczej zwane są cystami, które wypełnione są płynem lub półpłynną treścią. Torbiele mogą pojawić się w różnych rozmiarach u kobiet w każdym wieku. W gorszym przypadku mogą one pękać lub skracać się, co w konsekwencji może prowadzić do niedokrwienia jajnika i rozwoju martwicy. Zdecydowana większość torbieli diagnozowana jest przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego – USG. Zazwyczaj mają one charakter łagodny. Leczenie torbieli jajników nie w każdym przypadku jest możliwe, ponieważ czasami wystarcza jedynie ich obserwowanie. Kiedy zmiany w jajnikach się powiększa, konieczne jest udanie się do lekarza, w celu ustalenia leczenia hormonalnego lub usunięcia torbieli. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/torbiele-jajnikow-przyczyny-leczenie-powiklania/ 

Torbiele jajników – objawy 

Dużo przypadków torbieli jajników przebiega w sposób bezobjawowy. Niektóre kobiety mogą odczuwać jedynie ból brzucha i dyskomfort podczas stosunku seksualnego lub zaparcia. Torbiele mogą towarzyszyć też nie nieregularne miesiączki oraz plamienia pomiędzy miesiączkami. Kiedy dojdzie do rozwoju policystycznych jajników, można zauważyć charakterystyczne objawy takie jak: nadmierne owłosienie na twarzy oraz ciele, trądzik, nadmierny łojotok skóry oraz wypadanie włosów. Torbiele mogą prowadzić również do niepłodności. 

W jaki sposób leczy się torbiele? 

Takie leczenie wymaga odpowiedniej terapii hormonalnej. Kiedy torbiel jest na tyle duży, biurze przyczynia się do powstania powikłań czy dolegliwości bólowych, często zalecane jest jego usunięcie. Inne wskazania do usunięcia To zagrożenie pęknięciem, ucisk na sąsiadujące narządy wewnętrzne lub podejrzenie złośliwego charakteru zmiany. 

Usunięcie torbieli na jajnikach może przebiegać w sposób laparoskopowy lub tradycyjnie, w formie zabiegu chirurgicznego. Laparoskopowe usuwanie torbieli polega na wykonaniu niewielkich nacisków powłok brzusznych oraz po usunięciu torbieli przy pomocy laparoskop k9biet usunięcie torbieli sposób bardziej inwazyjne, konwencja po nim trwa znacznie dłużej. 

Zobacz też: http://www.witalnamama.pl/w-jaki-sposob-zlikwidowac-chrypke/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here