Zęby bez wątpienia są jednym z najważniejszych punktów dobrego wizerunku. Zdrowe zęby dające ładny uśmiech to klucz do stworzenia pierwszego dobrego wrażenia. Higiena jamy ustnej to podstawa dobrze wyglądającego i zdrowego uzębienia, pozwala nam nam na uniknięcie wielu poważnych schorzeń, którym często towarzyszą mocne bóle, które czasami mogą nam spędzać sen z powiek. Jednak musimy brać pod uwagę, że nawet bardzo dobre dbanie o czystość jamy ustnej nie zawsze chroni nas przed ubytkami czy chorobami w obrębie jamy ustnej, dlatego warto od czasu do czasu profilaktycznie udać się do stomatologa, by mieć pewność, że z naszymi zębami wszystko jest w porządku. Profilaktyczne badania dają możliwość szybszego zdiagnozowania problemu, dzięki czemu możemy uniknąć jednego z najstraszniejszych według pacjentów metod leczenia, jakim jest leczenie kanałowe. Gdy już mamy wrażenie, że będzie nam potrzebne, warto dowiedzieć się czym jest i kiedy trzeba użyć tego sposobu naprawy zęba.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe, zwane inaczej leczeniem endodontyczne to metoda leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, do którego dochodzi gdy nie wystarczająco dobrze dba się o higienę jamy ustnej. Często objawia się nasilonymi bólami w okolicach stanu zapalnego. Gdy zapalenie jest w zaawansowanym stadium rozwoju, jedynie leczenie kanałowe może powstrzymać nas przed utratą uzębienia. Niektóre przypadki należy leczyć również przy pomocy mikroskopu operacyjnego.
Czy leczenie kanałowe boli?
XXI wiek to złote czasy rozwoju technologii, gdzie wszystko rozwija się w zastraszającym tempie, co za tym idzie również techniki i narzędzia ułatwiające nam diagnozę i leczenie zębów. Zdecydowana większość myśli, że przy leczeniu kanałowym będą odczuwali mocny ból, który odpycha ich od wizyty u stomatologa i odkładają go aż do momentu, gdy ból staje się nie do zniesienia. Najnowsza technologia i metody znieczulenia pozwalają nam na bezbolesne usunięcie chorej miazgi i wypełnienie chwilowego braku odpowiednim materiałem, który zapobiega dostawaniu się bakterii do leczonego miejsca.
Jak przebiega leczenie endodontyczne?
Czas leczenia różni się w zależności od stopnia zaawansowania, jednak cały zabieg na jednej wizycie trwa 1-2 godziny. Gdy sytuacja robi się naprawdę poważna, leczenie może być wykonane na kilku wizytach. Na początku lekarz musi wykonać zdjęcie RTG chorego zęba, bez tego nie jest w stanie określić stopnia zaawansowania choroby. Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu będzie znał dokładną budowę zęba oraz jego kanałów, co pozwoli mu na usunięcie wszystkich chorych tkanek. Sam zabieg zaczyna się od usunięcia próchnicy z zęba, następnie przy pomocy specjalistycznych narzędzi otwiera sobie dostęp do kanałów korzeniowych. Kolejnym etapem jest bardzo precyzyjne usuwanie chorej miazgi, przy tym używając odpowiednich środków na dezynfekcję, by stale usunąć stamtąd bakterię. Ostatnim etapem, już po oczyszczeniu i pozbyciu się źródła bólu zęba stomatolog wypełnia braki odpowiednim materiałem. Więcej na temat leczenia kanałowego będziecie mogli dowiedzieć się na emdent.pl, gdzie będziecie mogli umówić się na wizytę i dać sobie szansę na zdrowe zęby.