Nerwica

Nerwica bywa często lekceważonym zaburzeniem. Zdarza nam się przez długi czas bagatelizować jej objawy, wśród których jest lęk, niepokój, ale też dolegliwości somatyczne jak ból brzucha, głowy, bezsenność, mdłości, kołatanie serca. Jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć przyczyny tych problemów, warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który może ocenić, czy nie są one związane właśnie z nerwicą.

Jakie są objawy nerwicy?

Zdiagnozowanie nerwicy nie jest proste, bowiem jej objawy mogą być różne i zależą od indywidualnych przeżyć pacjenta. Są wśród nich problemy psychiczne:

– ogólne poczucie lęku i niepokoju,
– problemy z pamięcią,
– problemy ze snem i koszmary senne,
– ogólne odczuwanie zmęczenia,
– nadpobudliwość,
– zaburzenia dysocjacyjne.

Nerwica może jednak wiązać się także z symptomami fizycznymi jak:

– bóle głowy,
– nadciśnienie,
– problemy skórne,
– impotencja,
– nadmierne pocenie się,
– tiki nerwowe,
– uczucie suchości w ustach,
– mdłości.

Kiedy można mówić o atakach nerwicy?

Nieleczona nerwica może z czasem nasilać się, doprowadzając chorego do ataków paniki. Można o nich mówić w momentach, kiedy osoby chore zaczynają odczuwać silny, nagły lęk, który powoduje jednocześnie problemy z oddychaniem, drżenie rąk, przyspieszone bicie serca czy suchość w ustach. Inne objawy ataku nerwicy to zwiększona wrażliwość na bodźce dotykowe, dezorientacja, pocenie się rąk lub piszczenie w uszach.

Atak nerwicy może być spowodowany jednym z wydarzeń życia codziennego, silnym stresem, traumatyczną sytuacją, z jaką musi mierzyć się osoba chora, ale też innymi, pozornie mniej obciążającymi przeżyciami. Niezależnie od przyczyny, jeśli zdarzy się nam nawet pojedynczy atak paniki, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże zrozumieć jej przyczyny i uporać się z nerwicą, jeżeli zdiagnozuje ją u pacjenta.

Jak wygląda leczenie nerwicy?

Podstawą leczenia nerwicy jest psychoterapia, którą dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta. W jej trakcie pacjent z pomocą psychiatry i psychologa stara się odkryć przyczyny stanów lękowych i oswoić je, a także próbuje rozwiązać konflikty wewnętrzne. W przypadkach silnej nerwicy stosuje się także farmakoterapię, która umożliwia ustąpienie lub złagodzenie ataków. Pacjent musi być świadomu, że leczenie nerwicy nie jest łatwe i może trwać bardzo długo, jednak warto podjąć tę próbę, bo brak działania może z kolei doprowadzić do uzależnień lub prób samobójczych.

Harmonia LUX MED to poradnia zdrowia psychicznego, gdzie można znaleźć pomoc wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem nerwic. Jeśli szukacie Państwo rozwiązania swoich problemów z nadmiernym lękiem, zapraszamy do kontaktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here