Maski chirurgiczne

Niestety każdemu może się przytrafić bardzo poważna choroba, która będzie wymagała poddania się operacji. W takim wypadku zapewne zaistnieje konieczność pobytu w szpitalu. Lekarz chirurg przeprowadzający zabieg lub poważną operację, musi zachować szczególną ostrożność, żeby pacjent nie został zakażony. W tym celu, przed zabiegiem, bardzo starannie myje ręce i twarz, używając w tym celu specjalne środki myjące i odkażające.

Na ręce zakłada sterylne rękawiczki, natomiast na twarz odpowiednią maskę chirurgiczną. Pozostała część zespołu, czyli pielęgniarki oraz personel pomocniczy, w ten sam sposób przygotowują się do zabiegu. Wszyscy obecni na sali operacyjnej muszą mieć założone maski chirurgiczne, ponieważ w takim pomieszczeniu musi być sterylnie. Od pewnego czasu praktycznie wszyscy powinni mieć zakupiony zestaw maseczek jednorazowych lub maski wielokrotnego użytku z wymiennym filtrem. Ma to związek z ogłoszoną pandemią. Wszyscy mają obowiązek noszenia maseczki poza miejscem zamieszkania. Jednorazowe maseczki chirurgiczne można zakupić w aptece i w wielu sklepach. Jest to obecnie jeden z podstawowych artykułów, który jest dostępny w opakowaniach zawierających od jednej do kilkudziesięciu sztuk.

Maska chirurgiczna ma za zadanie chronić przed zakażeniem, poprzez stworzenie bariery oddzielającej śluzówkę nosa i jamy ustnej od potencjalnych zanieczyszczeń. Jednorazowe maski chirurgiczne mają tę wadę, że nabierają szybko wilgoci. Z tego względu nie mogą być długo noszone. Obecnie wiele osób nosi maski wykonane z materiału. Są one wielokrotnego użytku i należy je jak najczęściej prać w gorącej wodzie. Takie maseczki można kupić prawie wszędzie. Są one jednak sporo droższe, niż maski chirurgiczne jednorazowego użytku. Kolejny rodzaj maseczek to półmaski filtrujące, mające za zadanie zatrzymywanie pyłów. Ich zadanie to ochrona przed aerozolami, w których mogą się znajdować wirusy. Generalnie to wszystkie wymienione rodzaje masek, mają za zadanie ochronę dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami, w których mogą się znajdować koronawirusy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here