Matcha

Cechują ją silne właściwości antyoksydacyjne, wysoka zawartość katechin, wspomaganie metabolizmu oraz brak występowania skutków ubocznych, jak po spożyciu klasycznej kawy. Matcha, czyli japońska herbata w postaci intensywnie zielonego proszku, to cenne źródło związków, których potrzebuje organizm ludzki. Przygotowany z niej herbaciany napar wyjątkowo pachnie, kusi soczystą zielenią i świetnie smakuje.

Jakie jeszcze właściwości posiada japońska herbata matcha? Czy warto zastąpić nią klasyczną kawę?

1 filiżanka = 10 filiżanek

Wystarczy przygotować jedną filiżankę naparu z matchy, aby dostarczyć organizmowi taką ilość antyoksydantów, jaka znajduje się w 10 porcjach zwykłej herbaty zielonej. Dzieje się tak dlatego, że matcha to sproszkowane całe liście herbaciane. Antyoksydanty znajdujemy ponadto w wielu produktach spożywczych, głównie owocach i warzywach, jednak matcha może się pochwalić najwyższą ich obecnością, według skali ORAC.

Antyoksydanty mają za zadanie przede wszystkim zwalczać wolne rodniki. Są to niesparowane atomy tlenu atakujące zdrowe cząsteczki. Efektem ich działania są rozmaite schorzenia, w tym nowotworowe. Ponadto wolne rodniki sprzyjają procesom starzenia się organizmu. Przeciwutleniacze skutecznie sobie z nimi radzą.

Właściwości matchy

Liście używane do produkcji japońskiej herbaty matcha, którą można znaleźć w sklepie https://sklepagnex.pl/, wyróżniają się zawartością aminokwasu L-teaniny. Ma on wpływ na samopoczucie, odczuwanie spokoju bez jednoczesnego efektu usypiania. Jest to aminokwas wpływający również na procesy zachodzące w układzie nerwowym, a także utrzymanie prawidłowego poziomu serotoniny i dopaminy.

Matcha wpływa na czterokrotnie szybsze spalanie tłuszczu w organizmie, przez co wykorzystywana jest chętnie w dietach odchudzających. Miłośnicy kawy mogą odstawić klasyczne napoje kofeinowe, ponieważ ta pobudzająca substancja znajduje się właśnie w matchy. Zaletą jest jednak to, że wypicie filiżanki mocnej kawy ma swoje skutki uboczne. Podnosi się ciśnienie krwi, serce zaczyna bić szybciej, a energii z czasem zaczyna gwałtownie ubywać. Japońska zielona herbata nie powoduje takich efektów.

W matchy można również znaleźć dużą zawartość chlorofilu. On zaś odpowiada za efektywne usuwanie nagromadzonych w organizmie toksyn. Pozostałe składniki odżywcze tej herbaty, to między innymi białko, witamina C, wapń, żelazo i potas.

Parzenie matchy

Tradycyjny rytuał parzenia japońskiej herbaty trwa ponad godzinę, jednak w warunkach domowych wystarczy tylko kilka przyrządów, by uzyskać równie wartościowy napar.

Z jednej łyżeczki sproszkowanej herbaty można uzyskać 200-250 ml naparu. Najprostsza metoda polega na zalaniu łyżeczki matchy wsypanej do kubka, wodą o temperaturze 80 stopni Celsjusza. Wody wystarczy około 100 ml, a po zalaniu całość należy wymieszać spieniaczem do mleka. Do tak przygotowanej bazy można dodać wody, mleka lub soku. Matchę można również pić na zimno.

Intensywnie zielony napar zachowuje swoje najcenniejsze właściwości nawet zalany gorącą wodą. Warto zatem pomyśleć nad zamianą kawy na matchę, nie tylko dla uzyskania energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here