Nieleczona cukrzyca prowadzi do bardzo poważnych powikłań i może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego tak ważna jest opieka lekarza diabetologa. To on obserwuje, jak reaguje nasz organizm, dobiera odpowiednie leki lub dawkę insuliny, zaleca zmianę trybu życia. Jak poza tym przebiega leczenie cukrzycy?
Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/leczenie-cukrzycy/
Jak leczy się cukrzycę typu 1?
O cukrzycy typu 1 mówimy wówczas, gdy trzustka nie produkuje insuliny. W tym typie więc najistotniejsze jest podawanie zewnętrzne insuliny do organizmu. Odbywa się to poprzez podskórne zastrzyki lub też przy pomocy pompy insulinowej. Diabetycy, którzy korzystają z tego drugiego urządzenia, są do niego podpięci przez całą dobę. Pompa pracuje tak jak trzustka – co kilka minut dostarcza insulinę do krwiobiegu. Jej dawkę należy jednak zwiększyć przed spożywaniem posiłku. Dlatego też chory musi umieć przeliczać zawartość tak zwanych wymienników węglowodanowych oraz białkowo-tłuszczowych w danym posiłku, a następnie dostosować do nich dawkę insuliny.
Niektórzy pacjenci są leczeni metodą intensywnej funkcjonalnej insulinoterapii. Wówczas najczęściej raz dziennie po przebudzeniu wstrzykują sobie podskórnie dawkę insuliny długodziałającej bazowej. A później jest ona uzupełniana w trakcie posiłków dawką szybkodziałającą.
Cukrzyca typu 2 – jak przebiega leczenie?
Leczenie cukrzycy typu 2 jest zależne od tego, jak funkcjonuje organizm danego pacjenta, musi być więc odpowiednio do niego dobrane. Może odbywać się przy pomocy środków farmakologicznych. Zdarza się jednak, że pacjenci również przyjmują zastrzyki z insuliną. Dzieje się tak do czasu unormowania glikemii.
Podstawą w leczeniu cukrzycy typu 2 jest przede wszystkim tryb życia. Powinien on charakteryzować się odpowiednio dobraną, zdrową dietą oraz aktywnością fizyczną. Jeśli to nie pomaga ustabilizować metabolizmu węglowodanów, wówczas lekarz włącza pacjentowi środki farmakologiczne. Jeśli i te przestają działać lub nie dają oczekiwanych rezultatów, chory musi sięgnąć po zastrzyki z insuliną.
Chory nie może sam zrezygnować z leczenia farmakologicznego czy podawania insuliny. Wszystko musi się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Dodatkowo diabetycy muszą być bardzo dobrze wyedukowani w temacie cukrzycy i dokładnie obserwować swój organizm. To pozwoli rozpoznać im najszybciej jak to możliwe objawy niedocukrzenia lub przecukrzenia i podjąć właściwe kroki.
Zobacz też: http://www.witalnamama.pl/jakie-sa-przyczyny-cukrzycy/