Zastrzał palca jest ropnym zapaleniem, które występuje na powierzchni palców ręki. Najczęściej objawem jest pojawienie się pulsującego bólu, a także miejscowego obrzęku. W przypadku zaawansowanego stadium schorzenia funkcjonowanie okazuje się bardzo utrudnione, przed co niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Czym charakteryzuje się zastrzał palca
Zastrzał na palcu jest zapaleniem, które wynika z przebytych wcześniej urazów oraz związanych z nimi zakażeń. Może być to między innymi ukłucie oraz zadrapanie. Głównym objawem choroby jest zapalenie ropne, które charakteryzuje się podłożem bakteryjnym. Tym samym nawet zwyczajne skaleczenie prowadzić może do przedostania się drobnoustrojów do wnętrza organizmu. Wówczas pojawia się reakcja obronna w postaci zbierającej się ropy. Najczęściej zastrzał widoczny jest w okolicy opuszka palca dłoni. Niezależnie od tego czy zastrzał jest konsekwencją urazu, zranienia czy też niewłaściwego obcinania paznokci zawsze towarzyszy mu silny ból, a także zaczerwienienie. Wyróżnia się kilka rodzajów zastrzału.
Rodzaje zastrzałów
- Zastrzał skórny – najczęściej występuje pod zgrubiałym naskórkiem, objawia się występowaniem niezwykle silnego bólu. Oprócz obrzęku występuje także zaczerwienienie, natomiast pod powierzchnią naskórka występuje przestrzeń wypełniona ropą.
- Zastrzał podskórny – wówczas dochodzi do gromadzenia się ropy w tkance podskórnej. Zazwyczaj jest to pierwszy etap zakażenia dotyczący głębiej znajdujących się tkanek. Objawy są podobne jak w przypadku zastrzału skórnego, lecz ból nasila się zazwyczaj w czasie opuszczania kończyny lub też ucisku.
- Zastrzał ścięgnisty – powstaje w wyniku uszkodzenia pochewki ścięgnistej, przez co dochodzi do rozwinięcia się zakażenia skórnego. Wówczas występuje silny ból ścięgien, zwłaszcza podczas prostowania palców czy też przykurczania.
- Zastrzał stawowy – poza silnymi dolegliwościami bólowymi występuje także zaczerwienienie, a także problem z poruszaniem stawu. U niektórych pacjentów występuje także wysoka temperatura oraz dreszcze.
- Zastrzał kostny – zapalenie paliczków oraz kości. Wówczas pojawia się demineralizacja paliczka, co z kolei powoduje rozszerzanie się infekcji na sąsiadujące tkanki. W skrajnych przypadkach dochodzić może nawet do martwicy tkanek.
Jak rozpoznać zastrzał?
Najczęściej zastrzał można rozpoznać na podstawie występujących objawów oraz obserwacji. Zazwyczaj to lekarz specjalista dokonuje identyfikacji rodzaju zastrzału, co z kolei pozwala na dobranie właściwej metody leczenia. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów zastrzału warto stosować domowe sposoby leczenia, które pozwolą na zahamowanie rozwoju choroby. Jednak w przypadku zaawansowanego stadium choroby należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Domowe sposoby leczenia zastrzału opierają się przede wszystkim na moczeniu chorego palca na przykład w wyciągu z szałwii, babki lancetowatej, czy siemienia lnianego. Pozwalają one zapobiec rozwojowi bakterii, a tym samym zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.