Konsultacja lekarska online

Konsultacje lekarskie przez internet zyskują coraz większą popularność. Wynika to nie tylko z utrudnionego dostępu do klasycznych wizyt stacjonarnych, ale też możliwości szybkiego otrzymania skierowania do innego specjalisty, zwolnienia z pracy czy recepty na potrzebne leki. Z konsultacji online skorzystać można w różnych sytuacjach, z czego w wielu z nich taka forma wsparcia medycznego okazuje się dużo wygodniejsza i bardziej praktyczna.

Konieczność szybkiej diagnostyki

Na konsultację medyczną online można się zdecydować wówczas, gdy konieczne jest szybkie zdiagnozowanie objawów chorobowych. Jeżeli symptomy nie stanowią poważnego zagrożenia, lekarz przyjmujący pacjentów w systemie zdalnym będzie w stanie trafnie określić przyczynę problemów zdrowotnego i dobrać odpowiednie środki zaradcze. Specjalista może w ten sposób zdiagnozować wiele powszechnie występujących chorób, nie wymagających bezpośredniego badania fizykalnego pacjenta. Dotyczy to np. przeziębienia, które kompetentny lekarz będzie w stanie szybko wykryć oraz wykluczyć inne problemy zdrowotne. Specjalista wyda też konkretne zalecenia odnośnie dalszego postępowania.

Potrzeba otrzymania recepty i wykupienia leków

Skorzystanie z e-konsultacji online jest też optymalnym rozwiązaniem dla pacjentów, którym potrzebna jest szybka recepta elektroniczna. Zdalna forma wywiadu medycznego w większości przypadków w zupełności wystarcza, aby lekarz mógł podjąć trafną decyzję o konieczności przepisania konkretnych leków. Recepta online może być wystawiona zarówno na środki przyjmowane jednorazowo, jak i te stosowane na choroby przewlekłe. W zależności od potrzeb pacjenta, specjalista decyduje o ilości przepisywanego leku oraz wymaganych terminach jego wykupienia. Tania recepta online może być również przedłużona.

Potrzeba otrzymania recepty i wykupienia leków

Konieczność uzyskania skierowania na badania

Wizyta u lekarza online sprawdzi się także wówczas, gdy pacjent potrzebuje skierowania na badania do konkretnego specjalisty. Konsultacji przez internet udziela bardzo wielu różnych lekarzy, w tym interniści, ginekolodzy, urolodzy, kardiolodzy czy psychiatrzy. Każdy z nich powinien wyróżniać się profesjonalnym podejściem do potrzeb pacjenta, aby trafnie ocenić zasadność wystawienia skierowania na określone badania. W wielu przypadkach przeprowadzenie konkretnych testów będzie niezbędne, aby specjalista mógł przepisać niezbędne leki lub zadecydować o dalszych sposobach leczenia. Znacznej części badań nie da się z oczywistych względów wykonać przez internet, jednak lekarz może w takiej formie dokonać interpretacji czy analizy wyników.

Brak możliwości odbycia wizyty stacjonarnej

Na zdalną konsultację online z lekarzem często decydują się pacjenci, którzy nie mają możliwości odbycia wizyty stacjonarnej. Najczęściej wynika to różnych trudności, jakie wiążą się z koniecznością dojazdu do poradni oraz oczekiwania w kolejce. Nie bez znaczenia pozostają problemy z umówieniem dogodnego terminu, ponieważ tego rodzaju wizyty trzeba nierzadko rezerwować nawet kilka tygodni wcześniej. Skorzystanie z e-konsultacji jest bardziej optymalnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy zmagają się z wysoką gorączką, bólem, wymiotami lub innymi dokuczliwymi objawami chorobowymi i nie powinni opuszczać domu czy mieszkania. Dotyczy to także dzieci, szczególnie narażonych na infekcje i pogorszenie stanu zdrowia.

Monitorowanie leczenia

Monitorowanie leczenia

Z e-konsultacji online korzystają również pacjenci, którzy muszą odbywać regularne kontrole lekarskie. Spotkania w stacjonarnym gabinecie mogą w wielu przypadkach zostać zastąpione przez zdalne e-wizyty, ponieważ często ograniczają się one do omówienia ogólnego przebiegu leczenia. Dla lekarzy taka forma monitorowania stanu zdrowia pacjentów jest bardzo korzystna, ponieważ mogą oni obsłużyć więcej osób w krótszym czasie. Jeżeli podczas e-konsultacji specjalista uzna to za zasadne, może wydać choremu nowe zalecenia odnośnie leczenia lub poprosić go o wykonanie dodatkowych badań. Regularne kontrole lekarskie są też sposobem na sprawdzenie, czy obrane metody terapii przynoszą oczekiwane efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here