Odwyk alkoholowy – kiedy warto z niego skorzystać?

0
1919

Tempo życia, problemy w pracy i w życiu prywatnym sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobu na odreagowanie nagromadzonych emocji poprzez używki. Choroba alkoholowa może rozwijać się powoli, ale w efekcie zawsze prowadzi do negatywnych skutków na wielu płaszczyznach: fizycznej, psychicznej i społecznej. Im wcześniej problem zostanie dostrzeżony, tym większe szanse na rozpoczęcie odwyku alkoholowego i wyjście z nałogu.

  1. Co powinno wzbudzić niepokój?
  2. Fazy alkoholizmu
  3. Odwyk alkoholowy jako szansa na wyleczenie

Początki choroby alkoholowej często bywają ignorowane zarówno przez chorego, jak i jego otoczenie. W Polsce wciąż istnieje duże przyzwolenie na spożywanie alkoholu przy różnych okazjach, co sprawia, że trudno jest wychwycić moment, kiedy można już mówić o niszczącym nałogu.

1. Co powinno wzbudzić niepokój?

Istnieje szereg symptomów ostrzegawczych, które mogą wskazywać, że alkohol pełni coraz istotniejszą rolę w życiu chorego, a rezygnacja z niego może być trudniejsza, niż się wydaje. Uwagę powinno zwrócić coraz częstsze sięganie po wysokoprocentowe trunki – początkowo w towarzystwie, a potem także samotnie. Równocześnie zwiększa się tolerancja organizmu na alkohol, co zachęca do spożywania coraz większych ilości. Niebezpieczne jest traktowanie picia jako sposobu na odreagowanie stresu, zwiększenie pewności siebie oraz antidotum na kaca.

2. Fazy alkoholizmu

Wyróżnia się cztery podstawowe fazy alkoholizmu. W pierwszej z nich – wstępnej, alkohol spożywany jest sporadycznie, ale ma służyć poprawie samopoczucia. Już na tym etapie wskazany jest odwyk alkoholowy, który pozwoli przerwać rozwój choroby. W kolejnej fazie – ostrzegawczej zwiększa się tolerancja na alkohol, co prowadzi do spożywania go częściej i w większych ilościach. Faza krytyczna wiąże się z utratą kontroli nad piciem i skupieniu się na zdobywaniu alkoholu przy równoczesnym zaniedbywaniu innych stref życia. W ostatniej przewlekłej fazie chory pije pomimo problemów ze zdrowiem, wpadając w coraz dłuższe ciągi.

3. Odwyk alkoholowy jako szansa na wyleczenie

Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, wymagający od chorego zaangażowania i przede wszystkim motywacji do wyjścia z nałogu. Informacji o przebiegu i możliwości podjęcia odwyku alkoholowego należy szukać w placówkach specjalizujących się w tego rodzaju leczeniu – na przykład na stronie internetowej Centrum Medycznego Medjo: https://medjol.pl/terapia/odwyk-alkoholowy. Wsparcie otoczenia i motywacja osoby chorej nie zawsze są wystarczające, a opieka specjalistów daje większe szanse na przejście przez cały proces terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here