co jeść przy antybiotyku

Antybiotyki mogą w niektórych przypadkach wywoływać gorsze samopoczucie u najmłodszych pacjentów. Sprawdź, co jeść podczas antybiotykoterapii, aby maluch miał więcej energii.

Warto zastanowić się nie tylko nad tym, co jeść przy antybiotyku, ale również czy warto stosować probiotyki w postaci suplementów diety.

Antybiotykoterapia u dzieci

Dzieciom przepisywane są różnego typu antybiotyki, najczęściej są to preparaty z grupy makrolidów, penicylin czy cefalosporyn. Zazwyczaj mają one postać zawiesiny, którą należy samodzielnie przygotować, wiele zależy tu jednak np. od wieku twojej pociechy.

Antybiotyki same w sobie charakteryzują się silnym działaniem, które bywa mocno odczuwalne nawet u osób dorosłych. Oczywiście środki dla dzieci są słabsze, jednak maluchy także są narażone na różnego rodzaju niedogodności związane z ich przyjmowaniem.

Ponadto w wyniku kuracji antybiotykowej u dzieci, podobnie jak i dorosłych, mogą występować różne nieprzyjemności jelitowe np. biegunki. Jest to wynikiem m.in. zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach. Dlatego też, szczególnie w przypadku najmłodszych, niesamowicie istotne jest spożywanie odpowiednio dobranych pokarmów. Pomagają one uzupełnić mikroflorę bakteryjną jelit po zakończeniu antybiotykoterapii.

Co jeść przy antybiotyku?

Zasadniczo dieta dzieci w trakcie antybiotykoterapii powinna być zbliżona do jadłospisu osób dorosłych. Ważnym czynnikiem jest jednak to, że maluchy trudniej zachęcić do niektórych potraw czy składników, czasem trzeba więc skorzystać z różnego rodzaju sztuczek czy zabaw. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie dobranie produktów, zależnie od preferencji smakowych malucha.

Pamiętaj, że dieta przy antybiotykoterapii powinna być bogata w naturalne probiotyki. Bardzo wskazane są np. kefiry, jogurty i inne produkty mleczne. Nabiału nie można jednak podawać dziecku na krótko przed lub po przyjęciu antybiotyku.

Jak przy każdym zbilansowanym i zdrowym jadłospisie nadzwyczaj ważne są też warzywa i owoce. Zawierają w sobie masę witamin i składników odżywczych, które wspierają odporność, a do tego niwelują niedogodności mogące pojawiać się przy przyjmowaniu antybiotyku. Wyjątkowo korzystnym działaniem cechują się cytrusy, a także marchewka. Jest ona bogata w ważny dla organizmu beta-karoten.

Dieta przy antybiotykoterapii powinna być natomiast uboga w produkty zawierające dużo cukru i błonnika oraz w żywność wysoko przetworzoną. Może ona wpływać na niekorzystne przyswajanie preparatu. Taki jadłospis dobrze sprawdza się też przez nawet kilka tygodni po zakończeniu kuracji.

Probiotyk – przed czy po antybiotyku?

Już wiesz, co powinny jeść przy antybiotyku twoje dzieci, bardzo istotne są też podawane probiotyki. Bakterie probiotyczne żyją w układzie pokarmowym, ich rolą jest zachowanie równowagi flory bakteryjnej.

Aby wesprzeć te procesy, zaleca się przyjmowanie probiotyków dla dzieci w trakcie kuracji antybiotykowej. Maluch powinien je przyjmować około 2–3 godziny po zażyciu antybiotyku. W ten sposób przyspieszysz przywrócenie równowagi mikroflory jelitowej swojej pociechy.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here