Pampersy dla dorosłych, majtki chłonne i pieluchomajtki – jaki rodzaj ochrony wybrać?

Pampersy dla dorosłych, majtki chłonne i pieluchomajtki to środki stosowane w przypadku osób z problemem nietrzymania moczu. Zapewniają one osobie noszącej zarówno komfort fizyczny (ochronę przed przeciekaniem i podrażnieniami skóry), jak i psychiczny (likwidują przykry zapach, więc bez obaw można brać udział w codziennych aktywnościach). Zakładane na noc pozwalają spać spokojnie, bez strachu przed możliwością zaplamienia lub przemoczenia pościeli oraz materaca.

Na czym polega problem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu to problem polegający na mimowolnym, często bezwiednym popuszczaniu moczu lub oddawaniu moczu (opróżnianiu pęcherza). Może być to spowodowane schorzeniami neurologicznymi, najczęściej jednak związane jest z osłabieniem mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Nietrzymanie moczu powoduje przykry zapach, a czasem także przemoczenie bielizny i ubrania oraz pościeli. Jest to bardzo kłopotliwa i wstydliwa dolegliwość, która w wielu przypadkach zakłóca codzienne funkcjonowanie osoby przez nią dotkniętej. Nietrzymanie moczu można wprawdzie leczyć (odpowiednimi ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie Kegla oraz za pomocą środków farmakologicznych), ale na efekty tych zabiegów trzeba jakiś czas poczekać. Wówczas z pomocą przychodzi rozwiązanie w postaci noszenia majtek chłonnych, pampersów dla dorosłych lub pieluchomajtek.

Pampersy dla dorosłych, majtki chłonne i pieluchomajtki – różnice

Pampersy dla dorosłych, majtki chłonne i pieluchomajtki różnią się przede wszystkim stopniem chłonności. Najbardziej chłonne są pampersy i pieluchomajtki – mogą one absorbować spore ilości moczu, dlatego są szczególnie przydatne w przypadku pacjentów z ciężką postacią nietrzymania moczu, takich, którzy oddają mocz bezwiednie, nie tylko go popuszczają. Pampersy dla dorosłych mogą być także zakładane na noc przez osoby ze średnią i lżejszą postacią nietrzymania moczu, tak by zapewnić maksymalny komfort snu, bez obawy o przemoczenie pościeli.

Pieluchomajtki mają pas biodrowy i rzepy pozwalające na ich umocowanie, mogą być zatem lepszym rozwiązaniem na noc niż pampersy dla dorosłych. Majtki chłonne mają cieńszą warstwę ochronną i są zakładane oraz noszone jak zwykła bielizna. Wkład chłonny umieszczony w nich  nie powinien się przesuwać, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ich rozmiaru.

Pampersy dla dorosłych, majtki chłonne i pieluchomajtki mają specjalny system kontroli przykrego zapachu, który sprawia, że problem nietrzymania moczu staje się praktycznie niezauważalny dla otoczenia.

Wszystkie z tych środków chłonnych stosowanych pomocniczo przy nietrzymaniu moczu mogą być refundowane w ramach NFZ. Dotyczy to także środków ochronnych wysokiej jakości.

Jaki rodzaj ochrony wybrać w przypadku nietrzymania moczu?

Wybór odpowiedniego rodzaju ochrony w przypadku nietrzymania moczu zależy od stopnia nasilenia tej dolegliwości. W przypadku mimowolnego popuszczania niewielkich ilości moczu wystarczą majtki chłonne, a nawet wkładki chłonne zakładane na zwykłą bieliznę. Jeśli dolegliwość jest bardziej nasilona, warto sięgnąć po pampersy dla dorosłych lub pieluchomajtki. Bardziej chłonne środki ochrony sprawdzą się też podczas podróży oraz w nocy, szczególnie gdy z jakiś względów utrudniony jest dostęp do toalety. Pampersy dla dorosłych i pieluchomajtki są częściej wybierane także w przypadku osób starszych, których dolegliwości związane są z wiekiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here