Wielu ludzi morza błędnie interpretując okoliczności własnej działalności zarobkowej sądzi, że praca na pokładach statków obcych armatorów mających swe siedziby w tak zwanych rajach podatkowych nie implikuje obowiązku podatkowego. Niestety prawda może okazać się bardziej skomplikowana i trzeba będzie zapłacić podatek za pracę marynarzy.
Na wstępie dobra wiadomość
Po tak złowieszczym wstępie mamy dla wszystkich, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji radę. Po przeczytaniu tekstu do końca radzimy zasięgnąć porady, której może udzielić radca prawny. W rejonie trójmiasta polecana jest kancelaria radcowska funkcjonująca w sieci pod adresem – radcaprawny-trojmiasto.pl
Jak to jest z rajami podatkowymi
Ze względu na specyfikę organizacyjną terytoriów, o których wspomniano wcześniej, prowadzący w ich obrębie swoje interesy mają możliwość dzięki stosowanym zachętom, uniknięcia opodatkowania lub poniesienia naprawdę niewielkich obciążeń fiskalnych. Polski fiskus zwrócił szczególną uwagę na te specyficzne reżimy podatkowe i w wyniku wzmożonych działań mediacyjnych udało się w ostatnim czasie podpisać kolejne umowy. Kilka terytoriów w wyniku rozmów utraciło znamiona rajów i podatki marynarskie będą z nich płynąc dzięki wymianie informacji. Z pozostałych terytoriów, niemających umów dwustronnych, pieniądze są „nielegalne”. Chcąc zalegalizować je i wydać bezpiecznie w kraju, trzeba rozliczyć podatki dla marynarzy.
Obowiązują ogólne zasady
Wszystkie dochody z ulgowych rejonów w Polsce są opodatkowane na ogólnych zasadach dotyczących rozliczeń podatku od dochodów dla osób fizycznych. I rozliczanie podatków marynarzy są realizowane z pominięciem konwencji MLI. Założenia konwencji mają zapobiegać podwójnemu opodatkowaniu, a rozliczenia marynarzy i rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy podlegają abolicji podatkowej neutralizującej konieczność fiskalizacji w dwóch krajach.
Temu się trzeba przyjrzeć
W praktyce okazuje się też, że nawet jeśli któreś terytorium straciło dla polskiego fiskusa status raju, ale nie wprowadziło dwustronnych porozumień konwencji MLI, polski wymiar podatkowy odmawia zastosowania abolicji wszystkim rozliczającym swoje podatki pochodzące właśnie stamtąd.