Wyposażenie domowej apteczki

Ból głowy, przeziębienie, stłuczenia czy kontuzje… Dolegliwości dopadają nas w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach. Praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli oszczędzić czas, jest odpowiednie zaopatrzenie domowej apteczki. O czym warto przy tym pamiętać?

Gdzie zaopatrzyć się w niezbędne artykuły lecznicze?

Apteka stacjonarna lub apteka internetowa to najlepsze miejsca, w których możesz zaopatrzyć się w leki niezbędne w domowej apteczce. W aptece stacjonarnej możesz swoje wybory skonsultować z farmaceutą, jednak musisz przygotować się na kolejki lub niedostępność niektórych produktów. W aptece internetowej leki możesz kupić bez wychodzenia z domu, a konsultację możesz wykonać telefonicznie lub mailowo.

Czego potrzebujesz w domowej apteczce?

Leki przeciwzapalne, środki przeciwbólowe, opatrunki, plastry i witaminy to niezbędne środki, które muszą znaleźć się w apteczce domowej.

Leki przeciwzapalne

Część z nich dostępna jest bez recepty i można je kupić zarówno w aptece stacjonarnej, aptece internetowej, jak i na stacjach benzynowych czy sklepach. Główną cechą leków przeciwzapalnych jest to, że obniżają gorączkę i działają przeciwbólowo. Leki przeciwzapalne mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami lub negatywnie wpływać na żołądek czy układ krwionośny. 

Przed zażyciem każdego leku, nawet tego „bez recepty”, należy przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Stwierdzenie to nie jest tylko tekstem z reklam. Każdy lek może powodować skutki uboczne powodujące trwałe uszkodzenia zdrowia lub utratę życia, dlatego tak ważne jest czytanie ulotek dołączonych do opakowania.

Leki przeciwbólowe

Ból głowy, brzucha, bóle menstruacyjne, ból zęba… To dolegliwości, które dopadły nas niejeden raz w życiu. Poprawę samopoczucia zagwarantują leki przeciwbólowe, czyli kolejny niezbędny artykuł w domowej apteczce. Leki przeciwbólowe zmniejszają odczuwanie bólu. Różnią się od siebie składem chemicznym, siłą oraz długością działania. Przed podaniem leku przeciwbólowego warto zapoznać się z ulotką nie tylko po to, żeby dowiedzieć się o skutkach ubocznych czy interakcjach z innymi lekami, ale także po to, żeby sprawdzić, czy pomoże przy odczuwanych dolegliwościach.

Każdy lek przeciwbólowy jest przypisany określonym przypadłościom, nie ma jednego leku na wszystkie bóle, dlatego tak ważne jest dokonanie świadomego wyboru farmaceutyku. Zbyt długie przyjmowanie środków przeciwbólowych może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne. Przy przedłużających się dolegliwościach bólowych należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

W zdrowym ciele, zdrowy duch, czyli moc witamin

Witaminy to substancje niezbędne dla naszego organizmu. Nieodpowiednia dieta, stres, brak snu, sprawiają, że organizm nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej dawki witamin i makroelementów. Wzmocnienie odporności, poprawa produktywności i dobre samopoczucie, to tylko niektóre z dobroczynnych skutków regularnego zażywania witamin. Właśnie dlatego produkty witaminowe to kolejny niezbędny składnik domowej apteczki.

Opatrunki i plastry

Skaleczenia, otarcia naskórka, poparzenia to bardzo częste kontuzje, które mogą przydarzyć się zarówno podczas uprawiania sportu, jak i podczas codziennych obowiązków. Przy pojawieniu się rany najważniejszą rzeczą jest jej dokładne oczyszczenie i zapobieganie zakażeniu. Z tego powodu w apteczce domowej powinny znaleźć się środki odkażające, bandaże, opatrunki i plastry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here