Trądzik różowaty

Zaróżowione policzki i nos oraz rozszerzone naczynia krwionośne mogą świadczyć o nieprzyjemnej chorobie, która dotyka osoby dorosłe – mowa o trądziku różowatym. Z tego artykułu dowiesz się o jego przyczynach i objawach oraz poznasz metody skutecznego minimalizowania dolegliwości. Zapraszamy do lektury!

Trądzik różowaty – co to za choroba?

Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą chorobą skóry, którą diagnozuje się głównie u osób dorosłych. Szczególnie narażone są kobiety po 40 roku życia i o jasnej karnacji (Skandynawia i Irlandia są obszarami największej zapadalności). Zmiany chorobowe zazwyczaj lokalizują się w środkowej części twarzy (czyli na czole, nosie, brodzie i policzkach). Pierwsze symptomy choroby mogą ujawnić się przed 25 rokiem życia, ale sam trądzik różowaty dopiero w granicach 30-60 r.ż.

Chociaż schorzenie częściej występuje u kobiet, jednak mężczyźni, którzy zachorują, zwykle mają poważniejsze objawy i cięższy przebieg choroby.

Wyróżniamy 4 podtypy trądziku różowatego:

  • rumieniowo-teleangiektatyczny – charakteryzuje się występowaniem przemijającego zaczerwienienia twarzy z widocznymi rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi;
  • grudkowo-krostkowy – na skórze powstaje przetrwały rumień, a okresowo pojawiają się czerwone krostki i grudki (bez obecności zaskórników);
  • przerostowy – ten typ trądziku występuje najczęściej u mężczyzn. Objawia się pogrubieniem skóry (najczęściej obok nosa) i powstawaniem nieestetycznych guzów, nacieków i przerostów;
  • postać oczna – powoduje zapalenie spojówek i powiek.

Objawom głównym może towarzyszyć świąd i pieczenie skóry.

Trądzik różowaty – skąd się bierze?

Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane. Może to być kombinacja czynników dziedzicznych (budowa naczyń krwionośnych, uwarunkowania odpornościowe czy hormonalne)  i środowiskowych (alkohol, niezdrowa dieta, stres, uszkodzenia mechaniczne czy gwałtowne zmiany temperatur).

U kobiet zmiany rumieniowo-krostkowe często powstają na tle hormonalnym. Dlatego wzmożona zapadalność na trądzik różowaty u płci pięknej to okres ciąży, menopauzy, czas owulacji oraz menstruacji.

W powstawaniu zmian dużą rolę przypisuje się także zjawiskom immunologicznym i zaburzeniom naczynioruchowym. Przyczyną trądziku różowatego mogą być również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (np. niedokwasota i nieżyt żołądka) oraz zaburzenia wewnątrzwydzielnicze.

Jak walczyć z trądzikiem różowatym?

Nie da się trwale wyleczyć trądziku różowatego, ale można podjąć odpowiednie kroki w celu zminimalizowania objawów. Jak to zrobić?

Oczyszczanie i właściwa pielęgnacja

trądzik

Oczyszczanie skóry dotkniętej trądzikiem różowatym jest niezmiernie ważne. Tylko jak wybrać produkt, który nie będzie przesuszał i podrażniał delikatnej skóry? Skład preparatów przeznaczonych do mycia i pielęgnacji cery trądzikowej powinien być prosty, jak najbardziej naturalny, a także bogaty w witaminy, minerały i antyoksydanty.

W walce z chorobą kluczowe jest porzucenie agresywnych preparatów myjących, a w zamian wybrać delikatne i naturalne preparaty, przeznaczone do tego rodzaju cery. Czarne mydło afrykańskie doskonale sprawdza się w oczyszczaniu problematycznej skóry. Dogłębnie oczyszcza, odżywia i nie powoduje podrażnień. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij w ten link: https://hermzlabs.pl/collections/frontpage/products/healpsorin-soap.

Pielęgnacja jest niemniej ważna. Warto stosować toniki, kremy, sera czy olejki dostosowane do rodzaju cery. Dobrze dobrane produkty kosmetyczne spowolnią przebieg choroby i poprawią wygląd skóry.

Odpowiednie leczenie

To schorzenie wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem i wdrożenia odpowiedniej terapii. W leczeniu trądziku różowatego wykorzystuje się:

  • antybiotyki
  • retinoidy
  • lasero i fototerapię
  • leczenie kosmetyczne (ultradźwięki, galwanizacja, naświetlanie)
  • leczenie miejscowe (preparaty z metronidazolem lub antybiotyki w postaci kremów i roztworów)

Zmiana stylu życia

Istnieje wiele czynników wyzwalających i zaostrzających zmiany trądzikowe. Zaliczamy do nich:

  • środki spożywcze (alkohol, pikantne jedzenie, kawa, herbata, mentol)
  • infekcje (choroby pasożytnicze, zakażenie nużeńcem ludzkim i drożdżakami, grypa)
  • bezpośredniego promieniowanie słoneczne, skrajnie wysokie lub niskie temperatury, sauna, zbyt gorące kąpiele,
  • nieuregulowana gospodarka hormonalna (np. nadmiar testosteronu)
  • stres, wzmożone napięcie
  • środki chemiczne (produkty zawierające aceton, alkohole, środki zapachowe itp.)

Warto ograniczyć te czynniki do minimum, by poprawić wygląd skóry.

Trądzik różowaty – podsumowanie

Choć tego schorzenia nie da się trwale wyleczyć, można z nim skutecznie walczyć i minimalizować przykre objawy. Ważne jest zarówno leczenie, odpowiednia pielęgnacja, jak i zmiana stylu życia. Ponadto ważne jest stosowanie kremów z filtrem, by zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Więcej porad dotyczących dbania o cerę trądzikową znajdziesz tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here