Hemoroidy to potoczna nazwa dla choroby nazywanej według specjalistów chorobą hemoroidalną. Niektórzy określają ją również mianem żylaków odbytu – niezależnie jednak od nazewnictwa, zawsze kryje się pod nią dokładnie to samo. Jest to schorzenie, którego niemalże wszyscy się obawiają. Nikt nie chce, by to jego właśnie dotknęły hemoroidy, a jednak już sam tryb życia większości ludzi może doprowadzać do ich rozwinięcia się na ciele. A później nie pozostaje już nic innego, jak tylko je leczyć. Trzeba pokonać swój wstyd i lęk, zapisać się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć mu o swojej przypadłości, aby dopiero potem otrzymać skierowanie na wizytę w specjalistycznej klinice i raz jeszcze musieć zapoznać kolejnego eksperta ze stanem swojego zdrowia. Na pewno każdy wolałby takich sytuacji uniknąć i większość osób jest w stanie to zrobić, skoro do powstania hemoroidów często doprowadza po prostu niehigieniczny lub niewłaściwy tryb życia. Jakie są zatem główne przyczyny hemoroidów? Co do nich tak naprawdę należy i jak można im zapobiec, aby uchronić się przez samą chorobą hemoroidalną? Każdy, kto obawia się zachorować właśnie na tę przypadłość, powinien przeczytać ten tekst do samego końca. Odnajdzie w nim wiele praktycznych wskazówek i sprawdzonych rad, dzięki którym być może będzie w stanie uchronić swój organizm właśnie przed hemoroidami.
Czym właściwie są te całe hemoroidy? Otóż są to niewielkie guzki występujące w okolicach lub wewnątrz samego odbytu, które tak naprawdę posiada każdy człowiek. Jeżeli nie wywołują one jednak żadnych nieprzyjemnych doznań, nie zmieniają swojej formy i kształtu, czyli przede wszystkim nie powiększają się, nikt nie powinien się nimi martwić – to naturalny element ludzkiego ciała. Dopiero w momencie, gdy człowiek dostrzega, że znacząco się one przekształciły, powinien zacząć myśleć o tym, czy przypadkiem nie zapadł na chorobę hemoroidalną. Jej objawy są bardzo wyraźne i mocne. Potrafią tak mocno zaburzać jakość życia, że wręcz nie da się ich bagatelizować, a na pewno nie da się tego robić w nieskończoność. Ostatecznie więc większość osób chorujących na żylaki odbytu kończy swoją przygodę z leczeniem w gabinecie proktologicznym. Tam też proktolog, czyli specjalista zajmujący się m.in. chorobami odbytu, może dokładniej przyjrzeć się zmianom występującym na ciele pacjenta, aby stwierdzić od razu, czy rzeczywiście są one objawem żylaków. Jeśli przypuszczenia okażą się prawdziwe, pacjent będzie musiał rozpocząć swoje leczenie, które nie polega wcale na łykaniu zwykłych tabletek bez recepty. Najczęściej bowiem nie pomagają one w stu procentach. Co prawda są w stanie łagodzić różne objawy i za każdym razem przynoszą pacjentom ulgę, ale te wszystkie efekty utrzymują się najczęściej przed kilka godzin, po czym samoistnie znikają, a problem powraca i człowiek znów musi się z nim męczyć.
Podobnie jednak jak większości innych problemów zdrowotnych, takich hemoroidów można uniknąć, wcześniej o siebie dbając i troszcząc się nawet o te bagatelizowane partie ciała, o których nikt nigdy nie pamięta. Przyczyny hemoroidów są bardzo jasne i wyraźne. Mimo iż dość często proktolodzy spotykają się w swoich gabinetach z cięższymi przypadkami, kiedy to u pacjenta doszło do rozwinięcia się żylaków odbytu, mimo iż stosował on w pełni higieniczny i prawidłowy tryb życia, jednak są to sytuacje skrajne, dlatego lepiej po prostu wierzyć w to, że hemoroidów można uniknąć. A da się to rzeczywiście zrobić. Jeśli chodzi o te najczęściej diagnozowane przez lekarze przyczyny żylaków odbytu, niemalże zawsze powiązane są one z układem trawiennym. Naprzemienne zaparcia i biegunki zwiększają więc ryzyko zachorowania, zwłaszcza jeśli są objawem zespołu jelita drażliwego. Na rozwój hemoroidów szczególnie negatywny wpływ mają właśnie zaparcia. Poprzez zatykanie splotów naczyniowych występujących wewnątrz odbytu, wynikającym z gromadzenia się w nich mas kałowych, dochodzi do konieczności silnego parcia, przez które hemoroidy mogą się rozrywać i nabrzmiewać. Im częściej problem powraca, a sytuacja się powtarza, tym większe staje się ryzyko zachorowania.
Oczywiście nie tylko osoby chorujące na zespół jelita drażliwego są narażone na żylaki odbytu. Dość często bowiem bywają one skutkiem pewnych czynników genetycznych i to na nie akurat sam człowiek nie ma większego wpływu. Jeżeli w jego rodzinie spora ilość osób miała problemy z żylakami odbytu, on też staje się na nie narażony i właśnie z tego powodu powinien jeszcze częściej się badać, by móc szybko wykryć te pierwsze objawy choroby. Za inną przyczynę, zależną już od samego człowieka, uznaje się spożywanie nadmiernej ilości alkoholu. Z tym problemem można już sobie samodzielnie poradzić – wystarczy przestać zaglądać do kieliszka i pocieszać się nim w te gorsze i ponure dni, a ograniczyć się do wypijania minimalnej dawki wyskokowych trunków i to wyłącznie podczas specjalnych okazji. Czynnikami największego ryzyka są jednak codzienne nawyki związane z samym wypróżnianiem się. Niektórzy ludzie nie są w stanie się wypróżnić w pracy czy innych miejscach publicznych, dlatego też wstrzymują defekację, przez co może dojść u nich do pojawienia się przewlekłych zaparć. Powinno się też unikać zbyt długiego przesiadywania na toalecie oraz regularnego parcia – jeżeli człowiek nie potrafi się wypróżnić w ciągu pięciu minut, powinien wstać z toalety, przejść się i dopiero potem ponowić swoją próbę. Takie złe nawyki trzeba po prostu wyeliminować. Jest to jeden ze sposobów na uniknięcie hemoroidów.
Znając te najczęstsze przyczyny hemoroidów, wystarczy już teraz po prostu wykluczyć je ze swojego codziennego trybu życia. Prosta zmiana nawyków może przynieść wspaniałe efekty. Jeśli sam człowiek zacznie odpowiednio się zachowywać i to nawet w toalecie, nie dopuści do sytuacji, w której takie hemoroidy mogłyby się u niego rozwinąć. A jako że jest to jedna z tych najbardziej wstydliwych chorób, każdy wolałby na pewno jej uniknąć. Każdy też może to zrobić poprzez dbanie o swoje ciało i zdrowie.