22 tydzień ciąży to czas II trymestru i końcówka 5 miesiąca, a więc okres, w którym kobieta czuje się najlepiej – uciążliwe ciążowe dolegliwości dawno ustąpiły, a brzuch jeszcze nie jest na tyle duży, by przeszkadzał w codziennych czynnościach. W tym okresie ciąża jest już dobrze widoczna i brzuszek z każdym tygodniem będzie się powiększał coraz bardziej. W 22 tygodniu macica jest położona około 2 centymetry ponad pępkiem i jej wysokość od spojenia łonowego wynosi około 22 centymetry. 22 tydzień ciąży przez lekarzy uznawany jest za pewien okres graniczny – od tej pory mówi się bowiem o porodzie przedwczesnym, a nie o poronieniu. Szanse na przeżycie wcześniaka są jednak bardzo niskie, dlatego w tym czasie należy szczególnie wystrzegać się wszelkich czynności, które mogą doprowadzić do przedwczesnej akcji skurczowej.
Jak rozwija się dziecko w 22 tygodniu ciąży?
22 tydzień ciąży to według reguły Naegelego 20 tygodni od zapłodnienia. W tym czasie płód waży już około 400-500 gramów, mierzy około 20 centymetrów, a według wymiaru CHL, czyli od czubka głowy aż po wyprostowane nóżki ma nawet 28 centymetrów! Od tej pory maluszek będzie głównie przybierał na wadze, a nie na długości i jest to coraz bardziej indywidualny proces. Skóra maluszka jest jeszcze prawie przeźroczysta, ma on zamknięte powieki, jednak dobrze słyszy i z łatwością rozpoznaje głosy oraz dźwięki otoczenia. Mimo iż jeszcze nie otwarł oczu, rozpoznaje światło. W tym okresie dziecku rosną pierwsze włosy oraz rzęsy (jeszcze pozbawione pigmentu), całkowicie wykształca się małżowina uszna. Szpik kostny płodu produkuje już białe krwinki, które mają za zadanie chronić przed infekcjami. 22 tydzień ciąży to również czas, w którym organizm dziecka produkuje surfaktant – jest to substancja odpowiedzialna za rozwój pęcherzyków płucnych, co umożliwia oddychanie powietrzem. Gdyby maluszek teraz się urodził, surfaktant musiałby zostać mu dodatkowo podany – to normalna procedura w przypadku wcześniaków. W 22 tygodniu ciąży dziecko intensywnie rozwija zmysł dotyku – zaczyna się bawić, łapiąc i ściskając pępowinę. Na szczęście jest ona na tyle elastyczna, że dziecko z pewnością się w nią nie zaplącze.
Co odczuwa matka w 22 tygodniu ciąży?
22 tydzień ciąży to czas wielkich zmian, niepokoju i niecierpliwego oczekiwania na zobaczenie maluszka po raz pierwszy. Spokojnie, do porodu zostało już około 17 tygodni! O ile zagrożenie poronieniem w tym okresie mija, przyszła mama zaczyna martwić się na myśl o możliwości przedwczesnego porodu. Warto odrzucić te obawy i cieszyć się ciążą, szczególnie jeśli płód rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych komplikacji. Poród przedwczesny już wcześniej zwiastują pewne oznaki, dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza ginekologa. Kobieta w 5 miesiącu ciąży na ogół dobrze się czuje, nie miewa już mdłości, chociaż wzmożony nacisk na pęcherz może powodować konieczność częstszego odwiedzania toalety. Dobre samopoczucie pobudza apetyt, dlatego przyszłe mamy w tym okresie odczuwają zapotrzebowanie na tzw. zachcianki. Warto jednak pamiętać o zdrowej i zbilansowanej diecie, pełnej mięsa, warzyw i owoców, a folgować sobie można od czasu do czasu. 22 tydzień ciąży to okres, w którym większość ciężarnych odczuwa już ruchy płodu. Od miesiąca mogą czuć je kobiety, które już wcześniej rodziły, nieco krócej pierworódki. W 22 tygodniu ciąży dziecko może być już bardzo aktywne i daje się we znaki swojej mamie. Jeśli kobieta jest szczupła, może odczuwać w tym okresie nawet mocniejsze kopnięcia – dziecko od tej pory będzie coraz intensywniej dawało o siebie znać.
O jakich badaniach należy pamiętać?
W 22 tygodniu ciąży nie można zapominać o wizycie u ginekologa. Przy prawidłowej ciąży w tym okresie wizyty powinny być zalecane co około 3 tygodnie. Warto kontrolować masę ciała, występowanie ewentualnych obrzęków czy mierzyć ciśnienie. W 22 tygodniu ciąży nie zaleca się żadnych konkretnych badań laboratoryjnych, jednak nie ma przeciwwskazań do wykonania morfologii czy badania ogólnego moczu, szczególnie jeśli zaleca je lekarz prowadzący ciążę. Między 21 a 28 tygodniem ciąży można już wykonywać tzw. krzywą cukrową, czyli badanie mające na celu diagnostykę cukrzycy ciążowej. Polega ono na pobraniu krwi na czczo, następnie na wypiciu odpowiedniej dawki glukozy i po upływie 1 godziny po raz kolejny pobiera się krew do badania. Czasem poziom cukru ponownie mierzy się po kolejnej godzinie. Niestety, pacjentka musi przez około 2 godziny przebywać w przychodni i czekać na wykonanie badania i nie może w tym czasie nic zjeść. 22 tydzień ciąży to także ostatnia chwila na wykonanie tzw. USG połówkowego – jest to jedno z trzech refundowanych przez NFZ i obowiązkowych badań USG każdej ciężarnej. Pozwala na szczegółową ocenę anatomii płodu, wykluczenie wad rozwojowych, a także określenie masy płodu i wymiaru poszczególnych parametrów. Podczas USG połówkowego ocenia się także ilość wód płodowych, pępowinę czy ogólny stan macicy. Jeśli do tej pory nie jest znana płeć maluszka, najprawdopodobniej przyszli rodzice poznają ją właśnie podczas USG połówkowego.
Co może niepokoić w 22 tygodniu ciąży?
Mimo dobrego samopoczucia ogólnego, każda ciężarna w II trymestrze ciąży może mieć lepsze i gorsze dni. W 22 tygodniu mogą pojawiać się niepokojące objawy, takie jak zawroty głowy, bóle pleców, niestrawność czy nawet omdlenia. Coraz częściej pojawiają się wtedy również różnego rodzaju obrzęki, spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Zawroty głowy i omdlenia mogą być wywołane przez coraz większy ucisk macicy na naczynia krwionośne, wysokie stężenie progesteronu czy niskie stężenie glukozy. Te stany są w ciąży normalne, jednak kobiety ciężarne powinny prowadzić oszczędny tryb życia, nie przemęczać się i nie brać udziału w sytuacjach mocno stresowych. Zaleca się również spanie na lewym boku, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko nadmiernego ucisku żyły głównej dolnej, co może powodować żylaki, zasłabnięcia czy właśnie omdlenia i nie jest korzystne dla rozwijającego się płodu.