Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości to poważny problem, który dotyczy wielu z nas. Człowiekowi, który na nie cierpi, nieprawidłowe wzorce i odstające od normy zachowania, a także nieprzystosowanie społeczne utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Niewłaściwe cechy kształtujące osobowość są w człowieku głęboko zakorzenione, dlatego chcąc poprawić jakość swojego życia, trzeba podjąć leczenie.

Zanim jednak zaplanowana zostanie terapia, w pierwszej kolejności musi zostać postawiona diagnoza. A rozpoznanie wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe, gdyż kryteria poszczególnych zaburzeń osobowości są dość rozbudowane. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że czasem ciężko jest stwierdzić, co jest normą w zachowaniu, a co odstępstwem od niej. Podstawą jest jednak test na zaburzenia osobowości.

Objawy zaburzeń osobowości – jakie są?

Każdemu rodzajowi zaburzenia osobowości przypisuje się nieco inne objawy, dlatego osoba niezaznajomiona z tematem może mieć problem określić, z którym z nich ma do czynienia, a czasem nawet stwierdzić, że jakiekolwiek zaburzenie rzeczywiście występuje. Dlatego warto znać najczęstsze objawy zaburzeń osobowości, by umieć je rozpoznać.

Zaburzenia osobowości najczęściej pojawiają się w dzieciństwie lub wczesnej młodości i nie ustępują z czasem. Większość cierpiących na nie osób ma problem z przystosowaniem się do otoczenia, nie umie odnaleźć się w grupie, jest niezadowolona ze swojego życia. Niektórzy przyjmują radykalne postaw lub są wycofani, a inni za to mają ekscentryczne zachowania albo przejawiają duże poczucie lęku. W razie zaobserwowania u siebie takich objawów należy zwrócić się po pomoc do psychologa.

W jaki sposób diagnozuje się zaburzenia osobowości?

Zanim psycholog podejmie leczenie, najpierw przeprowadza test na osobowość. Takie badanie osobowości ma przynieść odpowiedź na pytanie, z jakim typem zaburzeń osobowości ma do czynienia. Na czym ono polega?

W ramach diagnostyki psycholog – diagnosta przeprowadza badanie lub cykl badań polegających na wywiadzie klinicznym, do których wykorzystuje wybrane narzędzia psychometryczne. Na tej podstawie może postawić diagnozę potwierdzającą lub wykluczającą nieprawidłową strukturę osobowości.

Test na zaburzenia osobowości pozwala określić rodzaj zaburzeń osobowości i ocenić skalę problemu, z którym mierzy się pacjent. Dzięki temu specjalista może zaproponować sposób leczenia i dobrać odpowiednią terapię. Badanie na osobowość można wykonać w specjalistycznej poradni zdrowia psychicznego, np. w Harmonia LUX MED, która ma swoje gabinety w Warszawie i we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here