Zastosowanie i właściwości rozmarynu

Rozmaryn jest cenioną rośliną w medycynie, kosmetyce i sztuce kulinarnej już od czasów starożytnych. Wyciągi z rozmarynu mogą być stosowane w celu rozgrzania organizmu, poprawy krążenia mózgowego i zwiększenia koncentracji. Olejek rozmarynowy jest również doskonały do aromaterapii. Jakie inne zastosowania może mieć rozmaryn?

Co to jest rozmaryn?

Rozmaryn (łac. Rosmarinum Officinalis) należy do rodziny jasnotowatych (Paleaceae). Wyróżnia się wiecznie zielonym kolorem, wąskimi, długimi liśćmi i silnym, aromatycznym zapachem. Liście znajdują się na długich, prostych łodygach, które w późniejszych sezonach wegetacyjnych stają się twarde i odporne na złamanie. Roślina osiąga wysokość do 2 metrów, a w okresie kwitnienia wydaje drobne, bladoniebieskie kwiaty.

Rozmaryn pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i można go znaleźć niemal wszędzie. Często można go znaleźć w przydomowych ogródkach. Jest doskonałym ziołem kuchennym i może być również używany do celów ozdobnych.

Właściwości rozmarynu

Olejki eteryczne znajdujące się w liściach rozmarynu są odpowiedzialne za działanie preparatów z rozmarynu. Aby uzyskać olejek rozmarynowy, należy go pozyskać w szczycie sezonu wegetacyjnego rośliny.

Olejek eteryczny z rozmarynu zawiera następujące składniki:

  • kamfora
  • borneol
  • cineol

Główne związki chemiczne występujące w liściach rozmarynu to głównie flawonoidy, z których najważniejszym jest diosmina.

Rozmaryn na przeziębienia i infekcje

Olejki eteryczne z rozmarynu mogą mieć wiele różnych skutków.

  • Antyseptyczne
  • antybakteryjne
  • przeciwgrzybicze.

Te właściwości sprawiają, że rozmaryn jest dobrym wyborem w leczeniu infekcji dróg oddechowych i jamy ustnej. Rozmaryn może być stosowany w celu poprawy funkcjonowania układu odpornościowego. Łagodzi objawy astmy i zmniejsza skurcz oskrzeli. Rozgrzewający rozmaryn może pomóc w przeziębieniu lub infekcji.

Rozmaryn na pamięć i koncentrację

Preparaty z rozmarynem wpływają na przepływ krwi w mózgu. Zdolność do przyswajania nowych informacji i poprawy koncentracji jest wzmocniona przez zdolność rozmarynu do zwiększania przepływu krwi. Jest on również skutecznym środkiem na napięcie nerwowe. Właściwości relaksujące rozmarynu sprawiają, że jest on skutecznym środkiem wspomagającym sen.

Rozmaryn dla lepszego trawienia

Rozmaryn pomaga wyeliminować wzdęcia i nadmiar gazów, które nagromadziły się w jelitach. Preparaty z rozmarynem wzmagają trawienie i poprawiają przyswajanie pokarmów. Gorzkie składniki zawarte w rozmarynie zwiększają produkcję żółci, co poprawia trawienie tłuszczów.

Kosmetyki z rozmarynem

Rozmaryn stosowany jest w kosmetykach takich jak kremy, mydła i perfumy. Rozmaryn ma właściwości przeciwutleniające, dlatego stosuje się go w produktach, które spowalniają proces starzenia się skóry. Rozmaryn można również stosować do włosów. Olejki i toniki z rozmarynem są skuteczne w usuwaniu uporczywego łupieżu skóry głowy. Rozmaryn jest łączony z innymi składnikami stosowanymi w leczeniu włosów. Rozmaryn może być również stosowany w celu zmniejszenia objawów wypadania włosów i siwienia, jeśli nie są one zbyt nasilone.

Rozmaryn w kuchni

Rozmaryn jest również stosowany w medycynie i kosmetyce. Można go dodawać do mięs, ryb i cielęciny, aby nadać im niepowtarzalny smak i aromat. Najlepiej uprawiać tę przyprawę w domu i używać świeżych liści, aby jej aromat był jak najbardziej intensywny.

Właściwości lecznicze rozmarynu są znane i doceniane od dawna. Roślina ta może być wykorzystywana na wiele sposobów w leczeniu wielu dolegliwości. Zalety rozmarynu dla włosów i skóry, jak również jego zastosowanie w kuchni jako aromatycznej przyprawy, to tylko kilka z wielu powodów, dla których warto z nich skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here