Ciąża - instrukcja obsługi

W życiu niemal każdej kobiety przychodzi okres, w którym decyduje się na założenie rodziny. Starania o dziecko zaczynamy zwykle z entuzjazmem, nie dopuszczając do siebie myśli, że możemy mieć problemy z zajściem w ciążę. Większość par faktycznie nie ma takiego problemu i upragnione dwie kreski na teście ciążowym pojawiają się dosyć szybko. Wieść o ciąży jest przyjmowana z radością, jednak kiedy opadną pierwsze emocje kobieta zaczyna zastanawiać się, co powinna dalej zrobić.
Stwierdzenie dwóch kresek na teście ciążowym nie daje 100% pewności o faktycznym istnieniu ciąży. Wprawdzie nowoczesne testy ciążowe są bardzo dokładne, jednak istnieje niewielkie prawdopodobieństwo otrzymania wyniku fałszywie pozytywnego. Wynik taki może się pojawić w wyniku przyjmowania niektórych leków lub w wyniku chorób – np. obecności torbieli. Tak czy owak – pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym wymaga dalszego działania. W pierwszej kolejności należy wybrać się do lekarza ginekologa, który po wykonaniu badania ultrasonograficznego lub badania krwi – potwierdzi istnienie ciąży. Jeśli ciąża jest wczesna może okazać się, że lekarz przy badaniu USG nie stwierdzi bicia serca płodu. Pierwsze bicie serca u dziecka przypada zwykle w około dwudziestym trzecim dniu licząc od momentu zapłodnienia. Stwierdzenie pracy serca daje lekarzowi pewność, że ciąża jest żywa i że wszystko jest na dobrej drodze. Zwykle jednak radzi się, aby matka wstrzymała się z informowaniem pozostałej rodziny i znajomych o ciąży do zakończenia pierwszego trymestru ciąży. Pierwsze trzy miesiące życia płodu są niezwykle ważne i decydujące w rozwoju dziecka.
Na pierwszej „ciążowej” wizycie u lekarza, ginekolog zakłada ciężarnej pacjentce kartę ciąży oraz kieruje ją na serię niezbędnych badań. Zazwyczaj przepisuje też witaminy W ciąży branie witamin jest niezwykle ważne – potrzebuje ich zarówno matka, jak i dziecko. Dzięki nim rozwój płodu przebiega bez zakłóceń, a zdrowie matki podtrzymywane jest w świetnej kondycji.
Dostępne na rynku suplementy witaminowe dla kobiet ciężarnych podzielone są zwykle na etapy. Inne witaminy przeznaczone są dla kobiet będących w pierwszym trymestrze, inne dla kobiet w drugim trymestrze i jeszcze inne dla kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Ciąża tydzień po tygodniu podlega określonym procesom i zmianom, poszczególne narządy u dziecka rozwijają się na różnych etapach ciąży, a co za tym idzie – w każdym trymestrze ciąży potrzebny jest inny rodzaj i dawka przyjmowanych przez ciężarną witamin.
Witaminy w ciąży w postaci suplementów są potrzebne, jednak nie mogą one zastąpić zróżnicowanej, odpowiednio zbilansowanej diety przyszłej matki. W okresie ciąży powinno się zrezygnować z żywności przetworzonej i naszpikowanej konserwantami. Wszystko, co zjada ciężarna kobieta przenika do płodu. Zalecana jest zwiększona podaż warzyw i owoców, które dostarczą organizmowi ciężarnej witamin w naturalnej, najlepiej przyswajalnej postaci. Niezwykle ważne jest jedzenie odpowiedniej ilości białka i zdrowych tłuszczy, które zapewnią dziecku odpowiednie warunki do jego rozwoju. W czasie ciąży należy również zwrócić uwagę na stosowane w domu środki czystości i kosmetyki. Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z środkami chemicznymi – opary płynów czyszczących – np. płynów do czyszczenia toalet są bardzo toksyczne. Również niektóre kosmetyki powinny zostać odstawione na czas ciąży. Należy pamiętać, że część substancji zawartych w kosmetykach przenika przez skórę matki, trafia do krwiobiegu, a stamtąd – do płodu. Środki bezpieczne dla matki, mogą mieć negatywny wpływ na płód, który jest bardzo wrażliwy i delikatny. W trakcie ciąży można postawić na kosmetyki naturalne, które pozbawione są szkodliwej chemii lub wybierać kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży. W większości drogerii znajdują się wydzielone regały zaopatrzone w balsamy, kremy, olejki i inne kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o kobietach w błogosławionym stanie. W czasie pielęgnacji należy szczególną uwagę przykładać do skóry brzucha, która w czasie ciąży poddana jest silnemu rozciąganiu, w związku z czym jest niezwykle podatna na powstawanie rozstępów. Odpowiednie nawilżanie i natłuszczenie skóry brzucha zminimalizuje ryzyko powstania niechcianych, czerwonych pręg, a dodatkowo zachowa skórę w dobrej kondycji. Zadbana skóra brzucha w ciąży sprawi, że po porodzie szybko wróci ona do pierwotnego stanu. Często zdarza się, że mimo skrupulatnej pielęgnacji, na skórze brzucha i tak pojawiają się rozstępy. W takim wypadku nie ma co się załamywać tylko cierpliwie smarować je dalej środkami pielęgnacyjnymi. Rozstępy można znacznie zniwelować, dopóki są one świeże (świeże rozstępy mają kolor czerwony, stare – wyblakły, w kolorze skóry). Po porodzie można też zainwestować w zabiegi u dobrego kosmetologa. Obecnie na rynku jest sporo zabiegów, które znacznie poprawiają stan skóry po ciąży i niwelują rozstępy do minimum. Bardzo skuteczny jest na przykład zabieg laserem frakcyjnym.
Należy pamiętać, że dbałość o ciążę nie może się ograniczać do witamin w ciąży, właściwie zbilansowanej diety i pielęgnacji. Kobieta w ciąży powinna całkowicie zrezygnować z używek (wyjątkiem jest kawa, ale w rozsądnej ilości i tylko za zgodą lekarza prowadzącego). Bardzo ważne jest także regularne uczęszczanie na wizyty do lekarza ginekologa. Lekarz prowadzący ciążę ma wtedy szansę wychwycić wszelkie nieprawidłowości, choroby matki, wady rozwojowe u płodu. Szybkie wychwycenie nieprawidłowości u ciężarnej oznacza szybszą reakcję lekarza i szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia zapobiegawczego. Dzięki temu ryzyko negatywnych zmian u płodu i ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu zostaje zminimalizowane. Oczywiście wszelkie negatywne odczucia, obawy i wątpliwości, które pojawiają się pomiędzy umówionymi wizytami powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę chociażby telefonicznie. Ginekolog w trakcie rozmowy stwierdzi, czy dany przypadek wymaga pilnej konsultacji, czy też może poczekać do następnej, umówionej wizyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here