Czas oczekiwania na narodziny

Szczególne przypadki medyczne pozwalają na stwierdzenie, że nie ma ludzi zdrowych, ale jedynie niezdiagnozowani. Idą tym tropem można dojść do absurdalnego stwierdzenia, że ciąża to także choroba.
Ciężko jednak obronić taką tezę. Jeśli przyjąć, że oczekiwanie narodzin dziecka jest chorobą, trze baby także jakoś nazwać efekty tej choroby, czyli narodziny oraz rozwój dziecka, a także funkcjonowanie osoby dorosłej. Takie myślenie prowadzi do skłonności aborcyjnych.
Na szczęście noszenie dziecka przez kobietę po jego poczęciu jest zupełnie normalne i naturalne. Za to w tym czasie kobieta oraz związane z nią dziecko wymagają szczególnej opieki medycznej. Nie chodzi tu o to, że mają być potraktowane jak osoby chore, ale raczej o pewien klimat opieki i wspomagania rozwoju i prawidłowego funkcjonowania. Wczesna diagnostyka płodowa pozwala też na wyleczenie dziecka z wielu chorób. Zdarza się, że dzięki temu zostaje przeprowadzona operacja bez konieczności wywoływania sztucznego porodu. Dziecko dzięki temu może urodzić się zdrowe i szczęśliwe, a nie zostać pozostawione samemu sobie jedynie ze względu na podejrzenie jakiejś choroby. Jest to zarazem ogromna szansa medycyny, jak i jej duże zagrożenie. Diagnostyka bowiem może doprowadzić także do myślenia eugenicznego. Jednakże mądrze przeprowadzona i poparta odpowiednim naświetleniem możliwości wyleczenia dziecka jest dobrym narzędziem.
Dodatkowo czas oczekiwania matki i ojca na narodziny dziecka może być owocnie przeżyty przez obojga małżonków. Żona wymaga wówczas szczególnej trosko, którą powinien okazać jej kochający ją mąż. Uczy się on w tym czasie także już bycia ojcem. Istotna jest tu pomoc psychologiczna, szczególnie w wypadku jakichś zaburzeń zdrowia psychicznego związanych z czasem ciąży u obojga rodziców.
Dziecko nienarodzone jeszcze jest ogromnym darem dla rodziców. Jest także dla medycyny cudem. Rozwija się bowiem bez większej ingerencji z zewnątrz. Pokazuje bezradność medycyny wobec podstawowych faktów. Medycyna może je zgładzić, może mu nieznacznie pomóc, ale nie może istotnie zmodyfikować tego procesu. Człowiek pozostanie człowiekiem! To jest cudowne.
Medycyna prenatalna dysponuje szeregiem środków wspomagających matkę oczekującą dziecka. Ważnym elementem suplementacji diety matki oczekującej dziecka jest kwas. Pozwala on organizmowi lepiej się przygotować na czas ciąży oraz w czasie jej trwania okazać gościnę dziecku.
Matka jest mocno związana z dzieckiem w czasie ciąży. Dlatego musi unikać wszystkiego, co jej szkodzi. Bo co szkodzi matce, to szkodzi i dziecku. Dlatego należy unikać wtedy przede wszystkim alkoholu, narkotyków, kawy, środków psychotropowych oraz innych substancji psychoaktywnych. W dzisiejszych czasach dużym zagrożeniem są dopalacze oraz napoje stymulujące do szybszego działania, czyli tak zwane energetyki. Nie są one obojętne na organizm człowieka, dlatego też powinno się od nich powstrzymać w trakcie trwania ciąży.
Także wszystkie infekcje, nawet te z pozoru niewielkie i niegroźne mogą znacząco zaszkodzić dziecku, szczególnie w pierwszych trymestrach ciąży. Kolejnym wrogiem dziecka poczętego są promienie rentgenowskie. Kobieta nie może być często naświetlana. Jedynie w szczególnie istotnych wypadkach, przy zastosowaniu wzmożonych środków ostrożności można do tego dopuścić, by kobieta w ciąży była na zdjęciu rentgenowskim. Zresztą jest to zrozumiałe z uwagi na to, że przecież dla każdego człowieka promienie te stanowią jakieś tam zagrożenie — zrozumiałe więc, że tym bardziej groźne będą dla malutkiego dziecka, zamkniętego w łonie matki i czerpiącego od niej swoje pożywienie, zupełnie zależnego od jej opieki i stanu zdrowia.
Na szczęście dziś zazwyczaj wszędzie możemy spotkać ostrzeżenia dla matek oczekujących potomstwa w wypadku napotkania możliwych zagrożeń.
Jednym z nich może być także przemoc w rodzinie. Warto nadmienić, że uderza ona przede wszystkim w psychikę matki, a więc i w psychikę dziecka. Do tego wiąże się z doświadczeniem braku miłości ze strony jednego z domowników, zazwyczaj w tym wypadku męża, ewentualnie pozostałych dzieci. Także stres w pracy i środowisku nie sprzyja noszeniu pod sercem dziecka. W skrajnych przypadkach może grozić śmiercią dziecka i tak zwanym poronieniem. Najgroźniejsza dla matki sytuacja ma jednak miejsce, jeśli po poronieniu nie urodzi martwego dziecka, tylko dalej je nosi. Może to skutkować nawet utrata życia matki, dlatego warto często mieć wizyty u swojego ginekologa i zadbać o odpowiednią obserwację siebie i swojego dziecka. Pomocne będzie codzienne mierzenie temperatury, które pozwoli na obserwację gospodarki hormonalnej organizmu i przy odpowiedniej interpretacji pomoże dostrzec nagłe zakończenie ciąży.
Dodatkowo ciąża jest czasem, w którym kobieta wychodzi z cyklu swojej płodności. Teraz jej płodność przezywana jest aktem ciągłym: od poczęcia do narodzin. Przez cały czas trwania ciąży kobieta pozostaje okresowo niepłodna. Jest więc to także dobry czas dla małżonków. Współżycie seksualne w czasie ciąży jest wskazane, oczywiście, jeśli jest ono aktem zgodnym z wolą obojga małżonków. Należy oczywiście uważać, aby nie poszaleć za bardzo, jednak nie należy się przejmować tym aż tak bardzo. Ciało kobiety jest tak skonstruowane przez Stwórcę, że akt małżeński nie zaszkodzi wówczas ani kobiecie, ani dziecku, które ma się niedługo narodzić. Oczywiście będzie to zawsze uzależnione, jak to zwykle bywa, samopoczuciem kobiety i jej potrzebami w aktualnym czasie.
Widać zatem jasno, że ciąża jest pięknym, wcale nie ciążącym czasem w życiu małżeństwa. Dzięki niej rozwija się nowe życie, a małżonkowie stają się rodzicami.
Z punktu widzenia medycyny jest to czas intensywnej obserwacji stanu zdrowia, matki, ojca i dziecka — zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby czas ten był jak najbardziej owocny i aby cała rodzina cieszyła się zdrowiem duchowym, fizycznym i psychicznym w tym czasie. Dzięki temu uniknie się przykrych sytuacji niedoczekania narodzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here