usuwanie haluksów

Haluksy są chorobą zwyrodnieniową stóp, która dotyka głównie kobiety. Odchylenie palucha w kierunku innych palców powoduje ból i problemy z przemieszczaniem się. Zniekształcona stopa wygląda nieestetycznie, przodostopie ulega rozszerzenu i pojawia się tzw. płaskostopie poprzeczne. Jak sobie poradzić z tą przykrą dolegliwością?

Haluksy – objawy, przyczyny, diagnostyka

Haluksy są objawem postępującego schorzenia kości. Pojawiają się jako kostne zgrubienie u podstawy stawu dużego palca u nogi. Spowodowane jest to zmianą struktury kości stopy i palców, zazwyczaj w stawie śródstopno-paliczkowym (MTP). W wyniku tego, stopy nie ustawiają się już prawidłowo. Schorzenie dotyka najczęściej kości dużego palca, która zamiast na wprost, pochyla się w kierunku drugiego palca. Z powodu deformacji dobór obuwia staje się kłopotliwy. Inne objawy to ból śródstopia i zaczerwienienie.

Haluksy są w dużej mierze dziedziczne – możemy odziedziczyć kształt śródstopia, tzw. egipską budowę stopy, gdy duży palec wyraźnie dłuższy od pozostałych i zbyt elastyczną tkankę łączną. Nie można jednak podważyć wpływu trybu życia na występowanie tej dolegliwości, charakterystycznej dla kobiet. Sprzyjają jej otyłość, niechęć do ruchu, ale i aktywności nadmiernie obciążające stopy.

W przypadku problemów z haluksami pomoże nam ortopeda. Warszawa – prywatnie czy też na NFZ – daje szansę łatwego dostępu do specjalistów cieszących się renomą. Znajdziesz ich w Centrum Medycznym Gamma na Mokotowie i Żoliborzu. Aby zdiagnozować problem, lekarz będzie uciskał stopę, oglądał odciski, sprawdzał ułożenie palców i napięcie mięśniowe. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, skieruje na badanie rtg. Zdjęcie rentgenowskie wskaże stopień zaawansowania choroby i pomoże w ustaleniu kolejnego etapu leczenia, którego celem jest usuwanie haluksów.

Jak poradzić sobie z haluksami?

Chcąc uniknąć haluksów, warto uprawiać sporty, w których stopy nie są narażone na przeciążenia, jak pływanie i jazda na rowerze. Należy zadbać o wygodne obuwie – wysoki obcas jest równie niewskazany, jak całkiem płaskie baleriny. Ścięte i wąskie czubki butów także lepiej odrzucić, choćby moda przemawiała za ich zakupem.

W przypadku zaistnienia haluksów rekomenduje się trzy główne metody aktywnego leczenia: farmakologiczne, operacyjne oraz noszenie wkładek ortopedycznych. Leki mogą pomóc w zwalczaniu bólu i obrzęku. Z kolei usuwanie haluksów polega na oczyszczeniu kości z osteofitów oraz przywróceniu stopie pożądanego kształtu. Zabieg nie gwarantuje całkowitego powrotu do zdrowia – występuje tendencja do nawrotu deformacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here