endometrioza

Endometrioza jest uznawana za przewlekłą chorobę narządów płciowych kobiet. Wylicza się, że borykać się z nią może nawet 1 milion Polek, niestety nie zawsze jest prawidłowo diagnozowana. Nie ma wątpliwości, że to jedna z najbardziej podstępnych chorób, która negatywnie wpływa na komfort życia pań, a tylko jej wykrycie we wczesnym stadium pozwala na eliminację przykrych objawów i groźnych następstw. Więcej o endometriozie przeczytasz poniżej.

Endometrioza – przyczyny

Chociaż endometriozę pierwszy raz zdiagnozowano już ponad 200 lat temu, to do dzisiaj nie poznano jednoznacznej przyczyny występowania tej choroby. Uznaje się, że endometrioza może być dziedziczona, związana jest z zaburzeniami hormonalnymi kobiet albo wpływ na jej powstawanie ma obfita menstruacja, podczas której krew miesiączkowa z endometrium przedostaje się do otrzewnej.

Endometrioza – objawy

Endometrioza wiąże się z przykrymi dolegliwościami, które nierzadko doprowadzają do niemożności normalnego, komfortowego funkcjonowania kobiet. Najczęściej wywołuje silny ból w podbrzuszu w trakcie menstruacji, a w skrajnie zaawansowanych przypadkach ten może występować bez względu na cykl miesiączkowy kobiet.

Ból nie jest niestety jedynym symptomem endometriozy. Choroba wywołuje plamienia międzymiesiączkowe, obfite i przedłużające się krwawienia menstruacyjne, krew może pojawiać się także w kale oraz w moczu. Endometrioza przyczynia się do zmniejszenia popędu seksualnego i bólu w trakcie odbywania stosunku, nierzadko jest też przyczyną niepłodności albo poronień. Pacjentka zmaga się też bardzo często z problemem wypróżniania, odczuwa silne wzdęcia, występować mogą naprzemienne biegunki wraz z zatwardzeniem. Im bardziej zaawansowane jest stadium tej choroby, tym jej objawy są bardziej nasilone.

Endometrioza – leczenie

Niestety, endometrioza ma charakter postępujący, dlatego konieczne jest jej szybkie wykrycie i podjęcie skutecznego leczenia. Bagatelizowana może wywołać niedrożność jelit, niedrożność jajowodów oraz upośledzać trwale płodność. W skrajnych przypadkach endometrioza zagraża życiu kobiety.

Leczenie endometriozy następuje po szczegółowej diagnostyce pacjentki i jest dobierane indywidualnie, a pod uwagę lekarz bierze zawsze stopień zaawansowania choroby oraz ogólny stan zdrowia pacjentki. W pierwszym etapie stosowana jest najczęściej terapia farmakologiczna za pomocą właściwie dobranych środków antykoncepcyjnych, zaś w zaawansowanym stadium leczenie chirurgiczne przy zastosowaniu laparoskopii. Radykalne leczenie endometriozy polega na wykonaniu stomii, usunięciu jajników, natomiast w skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie całkowitej histerektomii, czyli usunięcie przydatków.

Chociaż w większości przypadków nie da się całkowicie zapobiec występowania endometriozy, to z powodzeniem udaje się hamować jej rozwój albo wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju. Właśnie dlatego zachęca się kobiety do realizacji profilaktycznych badań ginekologicznych. Są one tym bardziej istotne, jeśli w rodzinie wystąpiły już przypadki zmagania się z endometriozą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here