Jak radzić sobie z bólem barku

Każda osoba, która uprawia w swoim życiu jakiś sport, jest mniej, lub bardziej narażona na wszelakie kontuzje. Tak naprawdę wszystko zależy od nas i od tego jaką wiedzę w temacie odżywania i swojego organizmu posiadamy. Nie ma bowiem co ukrywać, ale świadomość naszego organizmu jest piekielnie ważna pod kontem kontuzji i zdrowia. Sam kilka razy uniknąłem ciężkiej kontuzji, ponieważ wiedziałem jak się zachować w ciężkim terenie, bądź jaką odzież i obuwie założyć. O kontuzjach wiedzą z pewnością bardzo dużo biegacze, którzy są narażeni na urazy praktycznie każdego dnia. Wystarczy nie zauważyć małego kamyczka i możemy mieć spory problem.

Jeśli biegamy i bardzo nam się podoba ten sport, musimy być świadomi tego, że mocno obciążymy nasze kolana. To one będę przyjmować dużą część uderzenia stopy o podłoże i będą to uderzenie amortyzować. Rehabilitacja kolana – ćwiczenia, to jedno z bardzo częstych zagadnień, które możemy znaleźć na forach internetowych związanych z bieganiem, czy też jazdą na rowerze. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy mnóstwo błędów chcąc poprawić swoją kondycję. Staramy się jak wszelką cenę jak najszybciej dojść do świetnej formy i wydaje nam się, że po kilku miesiącach biegania przebiegniemy maraton. Nie jest to niestety takie proste i musimy być świadomi, że nasz organizm musi się zaadoptować do wysiłku i mocnego obciążenia stawów i mięśni.

Zaczynając któryś ze sportów, które mocno dają w kość naszym mięśniom, pamiętajmy by robić to stopniowo i powoli. Pod żadnym pozorem nie rzucajmy się na głęboką wodę zbyt szybko. Będzie to powodować i generować zbyt wielki wysiłek dla naszego ciała. Będziemy przez to potencjalnie narażeni dużo szybciej na jakiegoś rodzaju uszczerbek. Jeśli mógłbym więc doradzić cokolwiek osobie, która co dopiero zaczyna biegać, to tego typu człowiek powinien zasięgnąć jak największej wiedzy z wartościowych blogów, czy filmików. Tego typu materiały są dostępne w dużej ilości chociażby na portalu youtube, który jest darmowy i każda osoba, która posiada dostęp do internetu, może tam takie filmiki wyszukać.

Z pewnością warto też poznać osoby, które biegają już jakiś czas. Mnóstwo osób biega czy czasem nawet spaceruje po parkach. Jeśli zaczynamy swoją przygodę z bieganiem i chcemy schudnąć, bądź wyrzeźbić mięśnie na nogach i całym ciele, nie powinniśmy się bać zadać kilku pytań. Wiadomo, że nie każdy będzie nam chciał pomóc i rozmawiać podczas biegu, ale czasem intuicja może nam pomóc i możemy znaleźć kogoś pogodnego i dobrze nastawionego do nas, kto zechce nam udzielić kilku rad. Rzeczą oczywistą jest to, że jeśli ktoś biega od kilku miesięcy, to będzie dla nas zbawicielem i może nam dać mnóstwo bezcennych wskazówek, które w późniejszych czasie zaprocentują naszymi lepszymi wynikami.

Samemu udało mi się kilka lat temu poznać bardzo miłego chłopaka, dzięki które biegam do dziś i moja kondycja jest na bardzo wysokim poziomie. Zrobiłem właśnie tak jak to opisałem wyżej. Na jednym z amatorskich wyścigów na 5 kilometrów, porozmawiałem z nim i po kilku dniach spotkaliśmy się prywatnie w lesie. Ja byłem wtedy początkujący i biegałem tylko dystanse nie przekraczające 5-7 km. On natomiast biegał już 20-30 km i szykował się w najbliższych miesiącach do przebiegnięcia maratonu. Była to więc dla mnie zupełnie inna półka, ale przez około 2 miesiące udało nam się biegać razem i złapałem przy nim mnóstwo doświadczenia. Było ono nieocenione i mogę powiedzieć, że prawdopodobnie uniknąłem wielu kontuzji kolan.

Podczas pierwszego spotkania od razu zwrócił mi uwagę na to, że mam złe obuwie. Było ono faktycznie średnie, gdyż kupiłem je za około 80 złotych w jednej z galerii handlowych. Wyśmiał mnie lekko w pozytywnym znaczeniu tego słowa i powiedział, że jeśli będę oszczędzał na butach, czyli na najważniejszej dla biegacza rzeczy, to niedługo wyląduję na rehabilitacji kolan i stawów i będę miał nowego znajomego w postaci pana doktora. Wziąłem te uwagi mocno do siebie, gdyż widziałem w jak świetnej jest formie i nie ma co mówić, ale był dla mnie dużą inspiracją. Jeszcze tego samego dnia wieczorem zamówiłem swoje nowe i markowe buty.

Kosztowały one w okolicach 200zł i były na promocji. Ich początkowa cena wynosiła więc sporo ponad 300zł. Mogłem dzięki temu wnioskować, że będą naprawdę dobrej jakości. Zresztą Paweł, o którym piszę wyżej, był naprawdę totalnie do nich przekonany. Uwierzyłem mu więc na słowo i zamówiony egzemplarz był tym, który on mi polecił. Już po tygodniu biegania wiedziałem, że była to świetna decyzja. Buty działają cuda – powiedziałem do Pawła i nie mogłem się nadziwić ile więcej dystansu mogłem pokonać nie męcząc się tak jak jeszcze do niedawna. Buty marki adidas miały świetną piankę, która mocno amortyzowała uderzenie stopy o beton, gdyż biegaliśmy po chodniku.

Efekt był taki, że po przebiegnięciu 8 km prawie w ogóle nie czułem zmęczenia. Przy takim samym dystansie w poprzednich butach byłem prawie jak martwy. To pokazuje tylko jak łatwo można zminimalizować uszczerbki i kontuzje, nie oszczędzając na sprzęcie i będąc mocno świadomym tego, jakie błędy popełniamy. Tak naprawdę podczas 7 lat biegania, które stuknęły mi w listopadzie 2018 roku, miałem tylko jedną kontuzję. Nie była ona jakoś bardzo poważna i wyeliminowała mnie z uprawiania sportu na okres 2 miesięcy. Byłem po prostu zbyt ambitny i za bardzo przeciążyłem stawy. Przez to łapało mnie mnóstwo skurczy i czułem się w tamtym okresie fatalnie. Z pomocą przyszły mi banany i białkowe koktajle, które uzupełniły niedobory witamin w moim organizmie. Po kilku miesiącach wróciłem do biegania i od wtedy nie mam żadnych kontuzji, oraz nic poważnego mnie nie trapi. Reasumując więc, najważniejsze byśmy nie żałowali sobie pieniędzy na poważny sprzęt, wtedy unikniemy urazów, oraz będziemy mogli cieszyć się sportem i uprawiać go na 100%. Najważniejsze jest to, byśmy wyposażyli się w wygodne buty, oraz odzież termiczną, która nie pozwoli nam wytracać temperatury i poważnie zmarznąć,a dzięki temu nasze treningi będą bardziej wydajne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here