Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Pacjenci posiadają prawo do korzystania z wizyt w ramach nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej w każdej przychodni, która świadczy tego rodzaju usługi na terenie całego kraju. Warto jednak wskazać, że skorzystanie z takich usług nie zawsze jest konieczne lub wskazane.

Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się problemy zdrowotne. Zdarza się, że mamy z nimi do czynienia w najmniej oczekiwanym momencie. W takim przypadku możemy skorzystać z tak zwanej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Warto jednak wskazać, że tego rodzaju usługi medyczne nie są przeznaczone dla każdego pacjenta. Zdarza się, że pacjenci nadużywają możliwości konsultacji ze specjalistami w taki sposób, blokując tym samym dostęp do nich tym osobom, które rzeczywiście wymagają szybkiej pomocy.

Kiedy zatem powinniśmy skorzystać z usług w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej? Kiedy zaczekać, aby uzyskać pomoc lekarza i pielęgniarki POZ Łódź w standardowych godzinach ich pracy?

Z nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej warto skorzystać wtedy, gdy:

  • doszło do nagłego zachorowania
  • doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia
  • zachodzi podejrzenie, że oczekiwanie na otwarcie gabinetu lekarskiego w standardowych godzinach może wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia pacjenta

Gdy zatem pacjent ma poważne problemy ze stanem zdrowia, może on skorzystać z nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej. W tym celu może udać się do odpowiedniej przychodni, na przykład na SOR, czyli na szpitalny oddział ratunkowy, ale może on również zamówić wizytę domową.

Nie powinniśmy jednak korzystać z wizyty u lekarza w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wtedy, gdy nie posiadamy ku temu odpowiednich wskazań.

W ramach nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej pacjent nie może skorzystać z:

  • wizyty kontrolnej przy rozpoczętym już leczeniu
  • wystawienia recepty na leki stosowane stale w leczeniu schorzeń przewlekłych
  • otrzymania skierowania do specjalisty
  • otrzymania zaświadczenia o stanie zdrowia

Pacjent korzystający z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może otrzymać zwolnienie lekarskie w związku ze swoim stanem zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here