Objawy choroby wieńcowej.

Choroby serca i układu krążenia zaliczane są do grupy tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Pomijając niewielki odsetek chorób genetycznych lub wrodzonych wad serca, pozostałe przypadki zachorowań są przykrym efektem niezdrowego trybu życia. Jedną z najpoważniejszych dolegliwości sercowych jest choroba wieńcowa. Późne rozpoznanie i nieleczenie tej poważnej choroby prowadzi do zgonu pacjenta. Gdy atakuje choroba wieńcowa – objawy początkowe są niemal niezauważalne. Dlatego osoby będące w grupie ryzyka powinny poddawać się badaniom w kierunku chorób układu krążenia, zanim objawy chorób będą widocznymi, poważnymi dolegliwościami. W grupie ryzyka są głównie osoby ze znaczną nadwagą lub otyłością, cukrzycą, miażdżycą. Niemały wpływ na powstanie i rozwój wieńcówki mają rodzaj wykonywanej pracy, dieta, poziom aktywności fizycznej. Osoby pracujące dużo i w stresie są częstymi pacjentami kardiologów. Podobny los spotyka jedzących za tłusto i za dużo, unikających sportu i innych form aktywności ruchowej.
Czym jest choroba wieńcowa?
Serce to mięsień umiejscowiony w śródpiersiu z przesunięciem na lewą stronę. Mięsień sercowy jest dość dobrze chroniony przed urazami mechanicznymi, uderzeniami i wstrząsami. Samo położenie w klatce piersiowej jest takim czynnikiem a dodatkową ochronę stanowi worek osierdziowy, w którym serce jest ukryte. Osierdzie jest włóknistym, elastycznym ale dość mocnym organem wypełnionym płynem, w którym serce jest niejako zanurzone. Osierdzie osłania a płyn osierdziowy amortyzuje. Serce jest zbudowane z tkanki mięśniowej i jak każda inna tkanka wchodząca w skład ludzkiego organizmu wymaga odżywienia, czyli dostarczenia tlenu wraz z porcją energii. Tlen i energia potrzebne są do prawidłowego przebiegu metabolizmu w komórkach mięśnia sercowego. Po zakończeniu procesów metabolicznych ich produktu uboczne muszą być z komórek usunięte. Produktami tymi są dwutlenek węgla oraz wszelkie substancje powstałe jako produkty procesów biochemicznych zachodzących na poziomie komórkowym. Dwutlenek węgla wraz z toksynami i odpadami muszą być usunięte i przetransportowane do organów, które oczyszczą z nich krew, czyli do płuc, do wątroby, nerek. Zaopatrywanie komórek i odbiór „śmieci” to zadanie układu krwionośnego, a konkretnie tętnic i żył. Tętnicami transportuje się tlen i produkty do wykorzystania w przemianie materii, żyłami płynie krew z dwutlenkiem węgla i odpadami powstałymi podczas tej przemiany. Serce jest tak właśnie zasilane i oczyszczane przez gęstą sieć naczyń, która je oplata dookoła. Skojarzenie splotów naczyń krwionośnych z plecionymi wiankami zadecydowało o nazwie tych naczyń – wieńcowe.
Naczynia wieńcowe oplatające serce u osób prowadzących niewłaściwy tryb życia zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Powodem zasadniczym jest osadzanie się na ich wewnętrznych ściankach cząsteczek cholesterolu. Z czasem płytki cholesterolowe narastają na siebie w tempie tak szybkim, że prowadzą do całkowitego zamknięcia światła naczynia, uniemożliwiając w ten sposób przepływ krwi. Jeśli jest to małe naczynie jago zamknięcie może być niezauważone przez chorego, gdyż objawy nie będą na tyle silne i niepokojące, żeby zwrócić się po pomoc lekarską. Zamknięcie dużego naczynia tętniczego, które nie dostarczy tlenu dla większego obszaru serca oznacza niebezpieczeństwo martwicy tego obszaru, co jest groźne dla życia. Taki stan chorobowy nazywany jest atakiem serca lub zawałem mięśnia sercowego.
Choroba wieńcowa jest więc chorobą polegającą na niewydolności naczyń wieńcowych, która nieleczona prowadzi do zawału serca.

Jak rozpoznać i jak zapobiegać chorobie wieńcowej?
Objawy choroby wieńcowej na wczesnym etapie są bardzo trudne do zauważenia, a często kojarzone są z innymi chorobami. Aby większą kontrolę nad tym warto raz na pół roku poddawać się badaniom krwi podczas których oznacza się poziom cholesterolu. Należy zmierzyć zarówno poziom cholesterolu całkowity jak również w podziale na dwie odrębne frakcje, czyli rodzaje cholesterolu: HDL i LDL. Wysoki poziom cholesterolu całkowitego i zakłócenia proporcji LDL do HDL są ważnymi wskazówkami, które mogą świadczyć o postępującej chorobie miażdżycowej. Miażdżyca jest groźna nie tylko dla naczyń wieńcowych wokół serca, ale dla całego układu żył i tętnic.
Chory najczęściej chorobę wieńcową odczuwa gdy pojawiają się sile bóle w klatce piersiowej. Po wysiłku fizyczny, obfitym posiłku, w sytuacji silnego napięcia i stresu pojawia się przeszywający na wskroś silny ból zamostkowy. Po chwili ból znika, pozostawia czasem dziwne uczucie niepokoju. To właśnie coraz bardziej niewydolne naczynia wieńcowe miały problem z dostarczeniem tlenu w sytuacji, która zwiększyła jego zapotrzebowanie. Niemożność dotlenienia i dożywienia mięśnia sercowego objawia się właśnie takimi silnymi bólami, które są określane jako dławica piersiowa.
Rozpoznanie choroby wieńcowej wymaga stałego nadzoru lekarza specjalisty – kardiologa, przyjmowania leków, diety i zmiany poziomu aktywności fizycznej. Chorzy na chorobę wieńcową palący tytoń powinni bezwzględnie skończyć z nałogiem. Chorobie wieńcowej nie służy również spożywanie alkoholu, który zwęża naczynia krwionośne i tym samym wzmaga objawy chorobowe.
Najlepszym sposobem na chorobę wieńcową jest szeroko rozumiana profilaktyka. To odpowiednia dieta, ruch fizyczny, unikanie używek, dbałość o równowagę psychiczną. Nie jest łatwo osiągnąć wszystkie te cele, ale warto próbować. Nawet jeśli nie mamy wpływu na jakość powietrza w mieście, to możemy je poprawić we własnym otoczeniu rzucając palenie. Pracę i szefa też nie zawsze można zmienić, ale warto próbować – może samozatrudnienie jest dobrym rozwiązaniem? Aktywność fizyczna nie wymaga ani nakładów finansowych ani dużej ilości wolnego czasu. Wystarczy zamienić samochód na rower, albo wysiąść rano dwie stacje metra wcześniej i pójść do pracy przez park nad rzeką, aby dostać większą porcję aktywności i świeżego powietrza. Każda metoda prowadząca do uzyskania równowagi zdrowotnej w obszarze duchowym i somatycznym jest warta zachodu, bo choroba wieńcowa w ponad trzydziestu procentach przypadków kończy się rozległym śmiertelnym zawałem serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here