Ratunek dla bolących kości i stawów

Niezależnie od wieku bardzo często skarżymy się na bóle kostno-stawowe. Niejednokrotnie ból tak mocno doskwiera, że nie jesteśmy w stanie domowymi metodami zaradzić temu. Dolegliwości ze strony układu kostnego są naszą chorobą cywilizacyjną i w większości przypadków sami jesteśmy sobie winni. Co należy w takiej sytuacji zrobić i czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Co najczęściej nas boli?
Niestety w naszych czasach najczęściej narzekamy na bolący kręgosłup. Wiele osób żartuje, że dzielimy się na osoby, które już cierpią na tę dolegliwość i na takie, których ból w niedalekiej przyszłości również nie ominie. Kręgosłup doskwiera niezależnie od wieku. Osoby pracujące fizycznie narzekają na bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, która jest najbardziej obciążona w czasie wysiłku fizycznego. Bóle kręgosłupa piersiowego i szyjnego są najczęściej spotykane, gdy nasze zajęcie wymaga długiego siedzenia w jednej pozycji przed komputerem i nad dokumentami.
Kolana i biodra są kolejnymi stawami, z których dolegliwościami nie potrafimy sobie poradzić. Jednak dolegliwości pochodzące z obu z tych stawów są bardzo często związane z chorobami, zwyrodnieniami lub uszkodzeniami w wyniku wypadków. Osoby starsze bardzo często mają problem z biodrami, które z wiekiem po prostu zużywają się, a zbyt duża nadwaga przyśpiesza proces niszczenia się stawu zarówno biodrowego, jak i kolanowego.

Jak domowymi sposobami zniwelować dolegliwości?
Dla kręgosłupa sami możemy zrobić bardzo wiele. Począwszy od prawidłowej postawy, którą należy kontrolować na każdym kroku zarówno siedząc, chodząc jak i leżąc. Dzięki temu powstałe wcześniej skrzywienia nie będą się pogłębiały, a co za tym idzie dolegliwości powinny odrobinę ustąpić. Rehabilitacja kolana czy stawu biodrowego jest już trochę bardziej skomplikowana, ale to co będzie dobre dla kręgosłupa powinno również sprzyjać innym stawom. Dlatego chodzenie na basen i ćwiczenia z trenerem personalnym, który indywidualnie dobierze zestaw ćwiczeń biorąc pod uwagę dolegliwości, które nas trapią są bardzo wskazane. Dzięki delikatnemu wysiłkowi fizycznemu wzmacniamy mięśnie przy stawach, co je będzie trzymało w ryzach i będzie mniejsze prawdopodobieństwo pogłębiania się zmian chorobowych.
W aptekach dostępne są różnego rodzaju okłady borowinowe, sole lecznicze, które sprawiają, że nasze stawy mogą poczuć się lepiej. Bez recepty można zakupić maści, plastry i preparaty przeciwbólowe, dzięki którym jesteśmy w stanie zminimalizować dolegliwości bólowe.

Kiedy wybrać się po fachową poradę?
W momencie, kiedy dopada nas ból nie do zniesienia, który wręcz uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, nie należy samemu eksperymentować. Mocne stany zapalne wymagają specjalistycznego leczenia w formie tabletek i zastrzyków. Bagatelizowanie tak poważnej sytuacji i leczenie się na własną rękę, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian lub nawet kalectwa.
Na pierwszą wizytę warto wybrać się do lekarza rodzinnego, który ma możliwość przepisania nam odpowiednich leków. Ponadto, z pewnością zostaniemy skierowani do lekarza ortopedy. Specjalista z pewnością będzie chciał zobaczyć co niedobrego dzieje się w naszych stawach, dlatego możemy być pewni, że trzeba będzie zrobić prześwietlenie rentgenowskie (RTG) lub przy poważniejszych dolegliwościach rezonans magnetyczny.
Następnym krokiem na ogół jest rehabilitacja kolana, stawu biodrowego czy kręgosłupa. Odpowiednie zabiegi przepisuje nam ortopeda lub rehabilitant. Należy skorzystać z całej serii zabiegów, która na ogół liczy dziesięć sesji. Bardzo często praktykowane jest zaprzestanie leczenia, gdy tylko dolegliwości ustępują. Jest to wielki błąd, ponieważ bólu możemy nie czuć, ale stan zapalny nadal będzie w stawie. Przez to, że zbyt wcześnie zrezygnujemy z zabiegów wszystko może do nas powrócić ze zdwojoną siłą, w bardzo krótkim czasie.

Czy rehabilitacja dużo kosztuje?
Jeśli zdecydujemy się na leczenie z Narodowym Funduszem Zdrowia należy się nam darmowa rehabilitacja. Jednak zanim trafimy do gabinetu rehabilitacyjnego musimy przejść długą drogę, ponieważ najpierw wizyta u lekarza rodzinnego, następnie u specjalisty, czyli ortopedy i/lub rehabilitanta i dopiero wtedy otrzymujemy skierowanie na zabiegi.
Jeśli nie mamy czasu i wolimy zapłacić niż czekać niejednokrotnie dość długo na wizyty u lekarzy, bez problemu możemy zapisać się na prywatną wizytę w przychodni rehabilitacyjnej. W tego typu placówkach zawsze jest specjalista, który wskaże nam jakie zabiegi będą wskazane przy dolegliwościach, jakie nas trapią. Osobie kompetentnej należy powiedzieć, na jakie choroby się leczymy, czy nie mamy wszczepionego rozruszniku lub metalowych elementów w naszym ciele. Tego typu informacje są bardzo istotne, ponieważ mając przykładowo rozrusznik serca nie można korzystać z zabiegów, które wykorzystują pole magnetyczne.
Rehabilitacja kolana i biodra jest zbliżona do zbiegów, jakie przepisuje się na dolegliwości kręgosłupa, dlatego można liczyć się z podobnymi kosztami. Ponieważ zarówno wszelkiego rodzaju zabiegi fizykoterapeutyczne, jak i ruchowe będą bardzo dobrym wyborem.

Profilaktyka kluczem do sukcesu
Osoby, u których już raz zostały zdiagnozowane zmiany w stawach, które objawiają się dyskomfortem powinny regularnie, minimum raz w roku korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Tego typu profilaktyka pomoże nam być cały czas w dobrej formie i zapobiegać powrotowi ostrych stanów zapalnych, które paraliżują nas fizycznie.
Regularne ćwiczenia, które mogą ograniczać się tylko do spacerów minimum trzy razy w tygodniu, pozwolą nam cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Łącząc przyjemne z pożytecznym można skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych w sanatoriach. Tego typu opcja dostępna jest zarówno za darmo, refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i w formie pełnopłatnej. Dzięki kompletnej rehabilitacji i wypoczynkowi jednocześnie nasz organizm jeszcze lepiej się zregeneruje i przez cały rok dolegliwości bólowe kostno-stawowe nie powinny powracać. Zatem lepiej dbać na wyrost i dmuchać na zimne, żeby nas ból nie zaskoczył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here