Rehabilitacja ruchowa

Kinezyterapia (rehabilitacja ruchowa, trening leczniczy, usprawnianie) stosuje ruch jako środek leczniczy. Ruch stanowi naturalny bodziec do przemian występujących w naszym układzie kostno-stawowym, mięśniowym i w naszym metabolizmie.

Kinezyterapia to nic innego jak leczenie za pomocą ruchu. Ważnym elementem w tym typie terapii są ćwiczenia fizyczne. Jest to zestawienie fizjoterapii oraz rehabilitacji z uwzględnieniem także gimnastyki korekcyjnej i wyrównawczej. Aktywność może być wykonywana samodzielnie czy grupowo.

Zabiegi kinezyterapii przede wszystkim dedykowane są dla osób w okresie rehabilitacji narządu ruchu, lecz mogą być także wykorzystywane przy zaburzeniach układu oddechowego lub nerwowego.

Należy wskazać trzy podstawowe obszary kinezyterapii:

1. ogólna,
2. miejscowa,
3. zakres form terapeutycznych.

Kinezyterapia – wpływ ruchu na organizm ludzki
1. mięśnie, kości oraz stawy – gimnastyka medyczna kształtuje narząd ruchu. Właściwe ćwiczenia utrzymują pełny zakres ruchu w stawach czy go podnoszą (kiedy jest ograniczony), warunkują elastyczność oraz sprężystość więzadeł i torebek stawowych. Poza tym ruch przyczynia się do uwapnienia kości – bez niego dochodzi do schorzeń układu kostnego. Ćwiczenia kształtują również zdrowe mięśnie, poprawiając ich siłę oraz masę. Gdy doszło do niedowładów, właściwe ćwiczenia mogą przywrócić czynność mięśni
2. układ nerwowy – ćwiczenia aktywne stymulują układ nerwowy, poprawiają pamięć fizyczną i szybkość oraz łatwość reagowania na bodźce ruchowe
3. układ oddechowy – dzięki ćwiczeniom można nauczyć chorego stosownego sposobu oddychania, powiększyć pojemność płuc, co ma wpływ na stopień utlenienia krwi
układ krążenia – ćwiczenia podnoszą wydolność oraz efektywność układu krążenia
4. układ trawienny oraz moczowo-płciowy – dzięki właściwym ćwiczeniom można polepszyć pracę żołądka oraz jelit i pośrednio wpłynąć na wydolność wątroby oraz nerek. Ćwiczenia oraz ruch przeciwdziałają zaparciom oraz zaleganiu moczu w drogach moczowych, co z kolei przeciwdziała chorobom oraz tworzeniu się kamieni moczowych.

Na czym polega kinezyterapia?
Kinezyterapia polega na wykonywaniu rozmaitego typu ćwiczeń, jakie mają za zadanie polepszyć stan zdrowia chorego oraz przywrócić mu jak największą efektywność, jaka będzie mu umożliwiała dalszą rehabilitacje. Zabiegi kinezyterapii można rozłożyć na miejscowe oraz ogólne. Czym więc różnią się od sobie ćwiczenia kinezyterapii? Ćwiczenia miejscowe dotyczą bezpośrednio zmienionego chorobowo narządu, natomiast ćwiczenia ogólne składają się z zabiegów kinezyterapii, jakie dotyczą także części ciała nieobjętych chorobą. Pośród miejscowych ćwiczeń kinezyterapii wyróżnia się parę typów ćwiczeń. Kwalifikuje się do nich więc ćwiczenia bierne, jakie polegają na tym, iż są one wykonywane przez kinezyterapeutę czy także profesjonalną aparaturę bez czynnego udziału chorego. Następny typ ćwiczeń kinezyterapii to ćwiczenia aktywne, więc takie, jakie chory wykonuje osobiście. Połączeniem tychże dwóch typów ćwiczeń są ćwiczenia czynno-bierne. Dodatkowo, jeszcze jednym zabiegiem kinezyterapii są ćwiczenia izometryczne, w przebiegu których dochodzi do czynnego napinania mięśni bez zmiany ich długości. Charakteryzuje się również ćwiczenia w odciążeniu, w przebiegu których do wykonania ruchu dochodzi przy odciążeniu przez lekarza ćwiczonego odcinka ciała. Jeszcze jednym typem ćwiczeń miejscowych są ćwiczenia samowspomagane- chory siłą mięśni zdrowej kończyny wspiera prace uszkodzonych mięśni. Do ćwiczeń miejscowych kinezyterapii kwalifikuje się także wyciągi oraz ćwiczenia oddechowe. Gdy natomiast idzie o ogólne zabiegi kinezyterapii, to obejmują one ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia ogólnokondycyjne, ćwiczenia gimnastyki porannej i sport inwalidów.

Z jakich wskazań pacjent jest kierowany przez swojego lekarza prowadzącego na zabiegi kinezyterapii?
Leczenie ruchem jest tak naprawdę stosowane w niezwykle wielu rozmaitych wypadkach. Przede wszystkim leczenie ruchem jest wykorzystywane w wypadku chorób układu ruchu. Znajduje ono więc miedzy innymi wykorzystanie u osób z wadami sylwetki, w wypadku złamań kończyn i ich amputacji, jak i u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów, z bólami reumatoidalnymi, u osób z bólami kręgosłupa i niedowładami oraz porażeniami kończyn. Zabiegi kinezyterapii są także wykorzystywane u chorych z dolegliwościami układu krążenia. Stosowane są one więc u osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego, u chorych z kłopotami zakrzepowo-zatorowymi, u osób z chorobą wieńcową i po udarze. Ćwiczenia kinezyterapii wykorzystywane są także u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, z chorobą Parkinsona i wielokrotnie także w wypadku różnych chorób układu nerwowego. Kinezyterapia jest także niezwykle niezbędna u poniektórych chorych po leczeniu choroby nowotworowej, miedzy innymi wykorzystywana jest ona u pań po mastektomii celem zapobiegania powstawania obrzęków i przykurczy. Zdarza się także, iż zabiegi kinezyterapii działają niezwykle pozytywnie w sytuacji, gdy pacjent cierpi z powodu odmy opłucnowej, niedodmy płuc i różnych poważnych chorób płuc oraz klatki piersiowej, jak rozmaitego typu deformacje oraz urazy klatki piersiowej.

Czy każdy może wykonywać u chorego zabiegi kinezyterapii?
Nie. Wykonywać zabiegi kinezyterapii może u chorego tylko wykwalifikowany personel medyczny, bo gdy takie ćwiczenia są robione przez przypadkową osobę czy osobę po jedynie ukończonym weekendowym kursie fizykoterapii, to mogą one być dla chorego niewątpliwie bardziej niebezpieczne aniżeli jeśli nie były one wykonywane w ogóle. Więc ćwiczenia oraz zabiegi kinezyterapii winien wykonywać z pacjentem jedynie wyszkolony fizykoterapia czy specjalista rehabilitacji. Tacy profesjonaliści bowiem dobrze znają się na swojej pracy, znają bowiem dzięki studiom medycznym anatomię oraz fizjologię ludzkiego organizmu, dzięki czemu są w stanie dokładnie wytłumaczyć choremu na czym polega określone ćwiczenie oraz jak je robić, żeby uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny bez doznania jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, co mogłoby się zdarzyć, jeśli takie ćwiczenia były robione w asyście osoby nie do końca kompetentnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here