Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do ciężkich chorób serca, miażdżycy, a nawet udaru. Z tego powodu stan ten wymaga odpowiedniej opieki lekarskiej. Na rynku dostępnych jest jednak również wiele preparatów ziołowych, których dobroczynne działanie zostało potwierdzone wieloma badaniami i dlatego mogą być wsparciem terapii farmakologicznej. Jakie zioła będą pomocne w leczeniu nadciśnienia? Podpowiadamy.
Owoce głogu na nadciśnienie
Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych ziół na obniżenie ciśnienia jest głóg. Zawiera on w sobie flawonoidy. Związki te mają działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i rozszerzające naczynia. Wszystko to sprawia, że roślina ta wpływa nie tylko na obniżenie ciśnienia krwi, ale także stan naczyń krwionośnych. Dodatkowo redukuje stany zapalne i zmniejsza stres oksydacyjny.
Aronia na nadciśnienie
Aronia zawiera antocyjany, które działają uszczelniająco na naczynia krwionośne i zapewniają ich odpowiednią elastyczność. Z kolei związki polifenolowe zawarte w owocach aronii hamują konwertazę angiotensyny II, czyli związku odpowiadającego za skurcz naczyń krwionośnych. Zmniejszając jego poziom, obniża się ciśnienie krwi i zmniejsza częstotliwość pracy serca. Dodatkowo aronia zawiera flawonoidy, antocyjany, witaminę C, rutozyd a także związki mineralne. Jest powszechnie wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia.
Mieszanki ziół na nadciśnienie
Zioła na nadciśnienie dostępne w aptekach i sklepach zielarskich często występują pod postacią mieszanek różnych roślin, które mają dobroczynne działanie na układ krwionośny. Wśród nich wyróżnia się na przykład szantę właściwą – pomaga ona utrzymać zdrowe naczynia krwionośne, tonizuje serce i układ nerwowy. Z kolei krwawnik pospolity, dzięki flawonoidom zawartym w sobie, wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Często mieszanki takich ziół zawierają także bez czarny — roślina ta zawiera substancje obniżające ciśnienie krwi. Z kolei pokrzywa zwyczajna pomaga utrzymać zdrowe żyły i prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. W preparatach takich znajdziemy również niewielkie domieszki lubczyku i oregano. Ten pierwszy odpowiada za prawidłową cyrkulację krwi w żyłach i pomaga zwalczyć uczucie ciężkości nóg. Z kolei oregano zwiększa elastyczność żył. Biologicznym reduktorem nadciśnienia jest również łuska gryki — stosując ją, można uniknąć problemów z nadciśnieniem i zapewnić komfort swojemu sercu.