niestrawność
for. pixabay.com

Nieprzyjemne uczucie pełności, dyskomfort jaki czujemy szczególnie po spożyciu obfitych posiłków, męczące uczucie ucisku w okolicach splotu słonecznego to główne objawy niestrawności. Objawy te mogą przybierać dalsze, bardziej ostre formy przechodzące w wymioty i utrzymującą się później zgagę. Niestrawność to schorzenie na które cierpi ponad 30% procent ogółu społeczeństwa.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/niestrawnosc/

Sama niestrawność może mieć dwie główne formy:

  1. Niestrawność organiczna– będąca wynikiem różnego rodzaju chorób związanych z pracą organów wewnętrznych. Najczęstsze schorzenia wywołujące ten tym niestrawności to: wszelkiego rodzaju choroby żołądka, lub przełyku, wrzody dwunastnicy i trzustki, choroba refleksowa.
  2. Niestrawność nieorganiczna – jest trudniejsza do leczenia, jako, że nie wiąże się bezpośrednio z konkretną chorobą. Nie mamy więc jednego rodzaju terapii jaką można by zastosować w celu pozbycia się problemu. Ten rodzaj niestrawności powodowany może być przez wiele czynników min.

– długotrwały stres

– działanie niektórych leków

– spożywanie zbyt tłustych i zbyt obfitych posiłków

– problemy z trzewną lub żołądkiem 

Samo uczucie niestrawności jest dość często występującym schorzeniem, które większość z nas bagatelizuje. Niestety w części przypadków przyczynami mogą być również schorzenia mająca znamiona choroby nowotworowej najczęściej żołądka lub przełyku. W wielu przypadkach przy wnikliwej  i dociekliwej diagnozie lekarskiej możemy zapobiec rozwojowi innej, poważniejszej choroby.

Jak sobie radzić z niestrawnością

Najprostszą metodą jest zmiana naszych niezdrowych nawyków żywieniowych a w szczególności, kwestia zbyt  obfitych posiłków. Mamy często tendencję aby jeść więcej niż nasz organizm potrzebuje. Wprowadzenie stałych godzin spożywania posiłków a także unormowanie ich liczby. 

Unikanie nawyku podjadania w trakcie posiłków szczególnie tyczy się to przekąsek niezdrowych takich jak słodycze, chipsy, tłuste i smażone potrawy. Ograniczenie do minimum spożycia napojów gazowanych a także  potraw wzdymających takich jak groch, fasola, jabłka. 

Jeżeli już dopadnie nas niestrawność a wiemy, że jest to efekt jednorazowy, związany z sutym przyjęciem rodzinnym, warto zastosować naturalne sposoby na pozbycie się dyskomfortu poprzez wypijanie naparu z siemienia lnianego.

Przeczytaj też: http://www.rehaform.pl/problemy-z-bolami-stawow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here