Trzymanie moczu
Trzymanie moczu jest bardzo ważne. Szczególnie że współcześnie pęcherzowe proble-my są jednymi z częstszych na świecie. I dotyczą nie tylko ludzi w podeszłym wieku. Dla-tego ważne jest, by działać szybko i skutecznie.

W przypadku starszych mężczyzn już jeden na czterech ma problemy, jeśli chodzi o trzymanie moczu. U pań jest jeszcze gorzej – ze statystyk wynika, że dolegliwość ta pojawia się już u co drugiej sześćdziesięciolatki. A eksperci rokują, że chorych może być znacznie więcej, jednak przez to, że jest to bardzo wstydliwa sprawa, wiele osób nikomu się do tego nie przyznaje i niestety – nie zgłasza się do lekarza.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Trzymanie moczu to dowód, że układ moczowy, pęcherz, mózg, mięśnie i nerwy działają prawidłowo. Jeśli jednak pojawia się nawet kilka kropel na bieliźnie, jest to znak, że dzieje się coś niepokojącego. Powody mogą być różne, np. infekcje, przyjmowanie leków moczopędnych, prostata w przypadku mężczyzn, ciąża bądź menopauza w przypadku kobiet, nadwaga, cukrzyca czy choroby zwyrodnieniowe układu moczowego.

Typy nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (określane często skrótem NTM) może być częściowe bądź całkowite. W pierwszym przypadku pęcherz opróżnia się tylko trochę, w drugim – całościowo.

Wyróżnia się też kilka typów NTM:

  • wysiłkowe – jedne z najczęstszych, pojawia się zazwyczaj podczas kaszlu, ataku śmiechu czy kichania. U mężczyzn wielokrotnie występuje po operacji prostaty;
  • naglące – pojawia się nagła i silna potrzeba opróżnienia pęcherza, trzymanie moczu do czasu dojścia do toalety staje się praktycznie niemożliwe;
  • kropelkowe – na bieliźnie niemalże cały czas pojawia się kilka kropel moczu, najczęściej po wizycie w toalecie. Zwykle problem ten ma miejsce, jeśli pęcherz nie opróżni się do końca, najczęściej spowodowany jest prostatą bądź słabymi mięśniami dna miednicy;
  • z przepełnienia – występuje wówczas, gdy długo nie był oddawany mocz i pęcherz jest przepełniony.

Co robić, gdy pojawi się problem?

Trzymanie moczu jest bardzo ważne. Gdy pojawia się problem, należy skonsultować go z lekarzem. Być może powodem jest niezbyt poważna infekcja. Wtedy wystarczy leczenie farmakologiczne. Pomocne mogą być także odpowiednie ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie odpowiedzialne za wyciek z pęcherza. Lekarz na podstawie wywiadu i zbadanego moczu jest w stanie określić, jakie leczenie podjąć, by było skutecznie. Zabieg (obecnie najczęściej z użyciem lasera) jest ostatecznością i stosuje się go dopiero, gdy leczenie farmakologiczne nie przyniesie oczekiwanych efektów. Współcześnie nie jest on zbyt niebezpieczny, a do tego daje bardzo duże prawdopodobieństwo całkowitego powrotu do zdrowia.

Gdy tylko pojawi się problem nietrzymania moczu, nie ma potrzeby izolacji od społeczeństwa, by go ukryć. Obecnie na rynku dostępne są podkłady, wkładki, pieluchy i inne produkty przeznaczone dla dorosłych, które skutecznie maskują dolegliwość i zapewniają uczucie komfortu do czasu powrotu do zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here