Marzeniem większości kobiet jest posiadanie dziecka. Nie każdej udaje się to od razu, i gdy chociażby starania skończą się powodzeniem, zdarza się, iż dopadną nas sytuacje, w jakich tracimy pewność siebie, szczególnie wówczas, kiedy pojawiają się wątpliwości.
Wszystko o ciąży, co powinna wiedzieć każda kobieta
Po jakim czasie starań o dziecko należy zrobić specjalne badania, aby wyeliminować bezpłodność czy niepłodność?
Przyjęto, iż po roku stałego współżycia bez stosowania żadnej antykoncepcji. Zwracamy uwagę na określenie „regularnego”. Wielokrotnie pacjentki przychodzą zaniepokojone brakiem ciąży, i po krótkiej rozmowie okazuje się, iż mąż wielokrotnie wyjeżdża w delegacje lub z różnych przyczyn współżycie w czasie owulacji nie odbywa się co miesiąc. Po tym okresie zaczyna się diagnostykę. Powyższe zalecenie odnosi się jednakże do pań młodych. U kobiet po 35. roku życia nie czeka się tak długo, natomiast im starsza pacjentka, tym ocena oraz działanie medyczne są bardziej zdecydowane.
Czy znane są przyczyny poronień? W jakim okresie po tym bolesnym doświadczeniu można znów zajść w ciążę?
Najpowszechniejszą przyczyną poronień, ponieważ aż w blisko 60 %, są nieprawidłowości wrodzone zarodka. Z badań wynika, iż sytuacja taka ma miejsce niezwykle wielokrotnie i prawie połowa ciąż roni się na niezwykle wczesnym etapie, gdy kobieta nie jest jeszcze takiej ciąży świadoma. Niewłaściwe genetycznie zarodki nie należą zatem do rzadkości – to natura ingeruje w taki sposób, iż słabe płody obumierają. Dzieci z chorobami wrodzonymi, jakie się rodzą, to tylko wierzchołek „góry lodowej”, gdyż duża większość nie dożywa chociażby wczesnego okresu życia zarodkowego. Inną przyczyną poronień są zakażenia.
Inne przyczyny poronień są rzadsze. Należą do nich wady anatomiczne narządu rodnego, defekty hormonalne, nieprawidłowości odpornościowe oraz inne. Gdy natomiast idzie o czas, po jakim można rozpocząć starania o ciążę po poronieniu, opinie pośród specjalistów są podzielone, lecz zalecana jest przerwa od 2 do 6 miesięcy. W praktyce gdy po poronieniu pojawia się menstruacja (zazwyczaj po 4-6 tygodniach), znaczy to, iż błona śluzowa jamy macicy uległa wzrostowi oraz złuszczeniu, więc sytuacja powróciła do normy – pojawił się regularny cykl, więc można starać się o ciążę.
Jakie są symptomy ciąży pozamacicznej?
Ciąża pozamaciczna to stan, gdy zarodek implantuje się poza jamą macicy. Przeważnie ma to miejsce w jajowodzie, rzadziej w jajniku, w kanale szyjki macicy (szyjka macicy to w zasadzie także część macicy, lecz uznajemy ją za ciążę ekotopową, poza jamą macicy) lub w jamie otrzewnej. Symptomy zależą od miejsca implantacji. Najczęstsze symptomy ciąży pozamacicznej to zatrzymanie menstruacji, dodatni test ciążowy oraz brak pęcherzyka ciążowego w macicy. Zwracamy uwagę, iż ciążę pozamaciczną można rozpoznać blisko 6. tygodnia ciąży (6 tygodni od poprzedniej miesiączki). Wcześniej zmiany w przydatkach są za małe, aby były uwidocznione w badaniu USG. Poza tym, często zdarza się, iż kobieta zachodzi w ciążę później aniżeli jej się wydaje i ta sytuacja wymaga czasu, aby zostać sprawdzona.
Późniejszymi symptomami ciąży pozamacicznej są bóle po jednej stronie podbrzusza, nieregularne krwawienia lub plamienia. W końcu blisko 7.-8. tygodnia ciąży jajowód (przeważnie ciąża pozamaciczna umiejscowiona jest w jajowodzie) pęka, co wiąże się z dużym krwawieniem do jamy brzusznej, stanowiącym zagrożenie życia kobiety. Ciąża jajowodowa może się także samoistnie poronić do jamy brzusznej, co przeważnie także wymaga ingerencji operacyjnej. Teraz ciążę pozamaciczną, dzięki rozpowszechnieniu USG, i również większej świadomości pań, rozpoznaje się wcześnie, co zapewnia możliwości leczenia nie jedynie operacyjnego, lecz także farmakologicznego.
Czy stosowanie leków oraz picie alkoholu nim dowiemy się o ciąży pozostaje bez wpływu na jej przebieg oraz zdrowie maluszka, czy jednakże czegoś mamy się obawiać?
Zawsze należy mieć na względzie, iż być może doszło do zapłodnienia, gdy współżycie odbywało się bez zabezpieczenia. Tak zatem w innej fazie cyklu proszę nie wykonywać niezbędnych prześwietleń rentgenowskich, nie pić dużych ilości alkoholu ani nie stosować silnych środków. Dla uspokojenia warto dodać, iż w niezwykle wczesnym czasie życia zarodkowego, gdy kobieta jeszcze nie wie, iż jest w ciąży, kontakt zarodka z krwią mamy jest niezwykle mały, więc również ewentualnie niebezpieczne substancje przeważnie pozostają bez żadnego wpływu na zarodek.
Czy podróż samolotem ma wpływ na przebieg ciąży? A może są etapy ciąży, gdy lepiej nie wsiadać do samolotu?
W ciąży lepiej nie planować wycieczki samolotem. Różnica ciśnień oraz stare unieruchomienie nie są dobrze tolerowane przez ciężarne. Tymczasem gdy z rozmaitych powodów podróż samolotem jest niezbędna, nie należy jej demonizować. Chociażby 1,5-godzinny lot na wakacje może być lepszą formą podróży aniżeli wielogodzinna oraz ciężka podróż samochodem. Właściwie lot samolotem nie jest wskazany w zaawansowanej ciąży, zwłaszcza z racji długotrwałego unieruchomienia z opuszczonymi nogami, lecz z tego co powszechnie wiadomo, linie lotnicze nie wpuszczą na pokład takiej pasażerki.
Jakie zabiegi kosmetyczne nie są wskazane w ciąży? Czy kobieta zaszkodzi dziecku farbując włosy w pierwszym trymestrze? Czy sauna oraz solarium są bez wpływu?
W pierwszym trymestrze ciąży należy unikać malowania włosów, później już można. Należy zwrócić uwagę, iż w poniektórych zakładach fryzjerskich są tzw. farbiarnie, więc pomieszczenia, gdzie maluje się klientkom włosy – tam nie wolno ciężarnym dłużej przebywać. Solarium jest w ciąży przeciwwskazane, podobnie sauna, ponieważ podniesiona temperatura oraz przekrwienie skóry oddziałują źle na płód.
Od kiedy można zacząć stosować środki witaminowe oraz czy w każdym wypadku jest to potrzebne?
Zdania specjalistów są podzielone. Większość poleca stosowanie witamin po 12. tygodniu ciąży (nie dotyczy to kwasu foliowego, jaki jest polecany od początku ciąży, i chociażby przed nią). Nie jest to potrzebne, gdy dieta ciężarnej jest zróżnicowana, bogata w warzywa, owoce, ryby, nabiał itp.