maślan sodu

Maślan sodu to sól kwasu masłowego. Związek ten należy do grupy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych i jest podstawowym źródłem energii dla komórek nabłonka jelit zwanych kolonocytami. W odróżnieniu od kwasu masłowego charakteryzuje się mniej przykrym zapachem. W niewielkich ilościach można go znaleźć w niektórych produktach spożywczych, ale jest również fizjologicznie produkowany przez nasz organizm w jelicie grubym (a dokładnie w okrężnicy), dzięki działaniu bakterii fermentacyjnych. Jakimi właściwościami charakteryzuje się maślan sodu? Do czego służy i kto powinien go stosować? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Maślan sodu chroni drogi pokarmowe przed stanami zapalnymi

Maślan sodu wykazuje działanie przeciwzapalne hamując działanie mediatorów zapalnych w nabłonku jelit. Wspiera tkanki jelit w zachowaniu prawidłowych właściwości biologicznych, chemicznych i fizycznych, zapewniając im normalną czynność.  Co jest bardzo istotne, przyspiesza gojenie i regenerację jelit. Bierze również udział w biosyntezie śluzu błony śluzowej nabłonka jelitowego. Dzięki jego obecności w świetle jelit utrzymywane jest prawidłowe pH, co z kolei przekłada się na zabezpieczenie układu pokarmowego przed inwazyjnym działaniem mikroorganizmów. 

Naturalna produkcja maślanu sodu może się zmniejszać

Kwas masłowy występuje w wielu produktach spożywczych, które spożywamy na co dzień. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że są to na tyle małe ilości, że nie wpływają one znacząco na zdrowie naszych jelit. Związek ten spotkać możemy w maśle, śmietanie, twardych serach, jogurcie, mleku oraz w sfermentowanych produktach spożywczych takich jak kiszone ogórki i kiszona kapusta. Poziom kwasu masłowego w organizmie podnosić będą także produkty zawierające błonnik i skrobię. Substancja ta, jak już wspomniano we wstępie, produkowana jest też w jelicie grubym, lecz produkcja ta może się zmniejszać. Przydatna może okazać się wtedy suplementacja tego związku. Maślan sodu jako jedyny związek nie powoduje działań niepożądanych. Nie należy jednak podejmować decyzji o jego suplementacji na własną rękę. Jak każdy lek, należy stosować go pod nadzorem lekarza.

Maślan sodu znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń

Związek ten ze względu na swoje działanie znajduje zastosowanie w leczeniu takich patologii układu pokarmowego jak zespół jelita drażliwego lub zaparcia. Może zmniejszać ból towarzyszący wypróżnianiu i zapobiegać biegunkom zwiększając absorbcję wody w okrężnicy i wpływając na jej mikroflorę. Ponadto poleca się go przy leczeniu: 

  • wzdęć, 
  • owrzodzeń żołądka, 
  • zakażeń jelit, 
  • zaburzeń flory jelitowej, 
  • zaburzeń czynności jelit. 

Stosowanie diety bogatej w produkty sprzyjające produkcji maślanu sodu bądź jego suplementację, polecić można osobom pragnącym zminimalizować skutki problemów z jelitami oraz osobom, które w kompletny sposób chcą wesprzeć pracę swoich jelit. W związku z tym maślan sodu jako substancja dostępna również w postaci suplementów diety, w obiecujący sposób może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu ludzi. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here